ME 2016: Zwycięstwo Chorwatów na początek turnieju

15 sty 2016, 17:51

W pierwszym spotkaniu na mistrzostwach Europy w Polsce, Chorwaci pewnie pokonali Białorusinów. Wiodącą postacią “Kowbojów” był zawodnik Vive Tauronu Kielce, Manuel Strlek, który zdobył dziewięć bramek.

Chorwaci ostatnie dwie imprezy zakończyli poza podium, przez co nowym szkoleniowcem drużyny został Żeljko Babić. Na mundialu w Katarze zajęli dopiero szóste miejsce, a na poprzednim czempionacie Starego Kontynentu znaleźli się na czwartek lokacie. Turniej w Polsce mają być przełamaniem dla “Kowbojów”. Białorusini po raz drugi z rzędu wystąpią na mistrzostwach Europy, w Danii zajęli dwunaste miejsce i tym razem na pewno marzą o sprawieniu niespodzianki.

Białorusini na spotkanie z Chorwacją wyszli w bojowym nastawieniu, tak też zaczęli. Popisowe kilka pierwszych minut w wykonaniu Rutenki sprawiło, że uzyskali kilku bramkową przewagę. Dopiero po kwadransie gry podopieczni Żeljko Babicia rozpoczęli odrabianie strat. Kilka minut później mieliśmy już remis 10:10. Końcówka pierwszej części meczu była bardzo emocjonująca i zakończyła się remisem 15:15.

Po zmianie stron “Kowboje” zaczęli grać coraz lepiej i wyszli na prowadzenie, co spotkało się z natychmiastową reakcją szkoleniowca rywali, który wziął czas. Przerwa w grze, a także czerwona kartka dla Maricia nie pomogły wrócić naszym wschodnim sąsiadom do gry. Chorwaci do końca potyczki kontrolowali wydarzenia na boisku, a także uzyskiwali coraz większą przewagę. W ostatnich sekundach meczu Titow otrzymał trzecią dwuminutową karę i zakończył swój udział w spotkaniu. Ostatecznie podopieczni Żeljko Babicia wygrali 27:21. Najlepszym zawodnikiem pojedynku został wybrany Karacić.

Chorwaci zostali pierwszymi zwycięzcami na mistrzostwach Europy w Polsce. Następny swój mecz rozegrają w niedzielę, a ich rywalem będzie Norwegia, początek o godzinie 18.15. Białorusini tego samego dnia zmierzą się z Islandią, ten mecz o godzinie 16.00.

Chorwacja – Białoruś 27:21 (15:15)

Chorwacja: Stevanović, Alilović – Marić, Duvnjak, Kopljar, Gojun, Horvat, Karacić, Strlek, Cupić, Kovacević, Mamić, Sebetić, Slisković, Cindrić, Brozović.

Białoruś: Kiszow, Sołdatenko – Browka, Kulesz, Babiczew, Chadkiewicz, Zajcew, Puchowski, Rutenka, Nikulenko, Szyłowicz, Pocykailik, Jurynok, Baranow, Prakapenia, Titow.

Sędziowie: M.Johansson, J.Kliko (SWE).