ME w siatkówce. Współgospodarz turnieju bez szans w starciu z Polską

3 wrz 2023, 21:22

Reprezentacja Polski ma już na koncie trzy zwycięstwa w mistrzostwach Europy w siatkówce mężczyzn i jest pewna gry w 1/8 finału. Po wygranych z Czechami i Holandią podopieczni Nikoli Grbicia pokonali 3:0 Macedonię Północną, która jest współgospodarzem turnieju.

Ekspresowe zwycięstwo Polaków

Na początku pierwszej partii Polska wypracowała trzy punkty przewagi, ale następnie dobry fragment mieli rywale i po kilku minutach gry było 9:9. Od tego momentu zdecydowanie lepiej prezentowali się aktualni wicemistrzowie świata i prawie po każdej kolejnej akcji prowadzenie było wyższe. Zespół Nikoli Grbicia przede wszystkim dobrze grał blokiem, a najwięcej punktów w tym elemencie zdobył Norbert Huber. Efektem tego była wygrana 25:12.

W drugim secie takiej różnicy klas już nie było. Po kilku udanych zagraniach Biało-czerwoni prowadzili już 10:5, ale zespół Macedonii Północnej systematycznie odrabiał straty i w pewnym momencie doprowadzili do remisu 19:19. W końcówce współgospodarze turnieju popełnili błąd na zagrywce, a chwilę później dotknęli siatki. Dzięki temu Polska uzyskała dwa punkty przewagi, a w całym secie wygrała 25:21. Bardzo dobrze w tej partii grał Bartosz Kurek, który atakował ze skutecznością powyżej 60%.

Macedonia Północna starała się jeszcze nawiązać walkę w trzecim secie i na początku tej partii grano punkt za punkt. Przy stanie 10:9 na zagrywkę wszedł Tomasz Fornal i Polska wygrała sześć kolejnych akcji. Biało-czerwoni utrzymali przewagę do końca pojedynku i wygrali 25:14. Spotkanie zakończyło się asem serwisowym Wilfredo Leona. W całym meczu najwięcej punktów zdobył Bartosz Bednorz (17).

Polska vs Macedonia Północna 3:0 ( 25:12, 25:21, 25:14)

Po trzech kolejkach spotkań głównego etapu mistrzostw Europy Biało-czerwonii są liderami grupy C i zapewnili sobie awans do 1/8 finału. Przed rywalizacją w play-offach zespół prowadzony przez Nikolę Grbicia zagra jeszcze z Danią (5 września) i Czarnogórą (6 września). Jeśli Polska utrzyma pierwsze miejsce to, w kolejnej fazie turnieju zagra z czwartą drużyną grupy A. Obecnie tę lokatę zajmuje Estonia.