ME w siatkówce. Słowenia z brązowym medalem! W meczu o podium pokonała Francję

Aktualizacja: 16 wrz 2023, 23:20
16 wrz 2023, 19:57

Po prawie trzech tygodniach rywalizacji w mistrzostwach Starego Kontynentu w siatkówce mężczyzn nadszedł czas na najważniejsze rozstrzygnięcia. W pierwszym meczu ostatniego dnia turnieju Słowenia pokonała 3:2 Francję i sięgnęła po brązowy medal. Za kilka godzin dowiemy się również, do kogo trafią złote i srebrne krążki. Na 21:00 zaplanowany jest początek finału, w którym zagrają Polska i Włochy.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Słowenia na najniższym stopniu podium ME

W drodze do strefy medalowej Słoweńcy byli niepokonani, ale już w półfinale nie mieli zbyt wiele do powiedzenia w starciu z zespołem Nikoli Grbicia i  przegrali 3:1. Na tym samym etapie Trójkolorowi ulegli Włochom, ale zaliczyli też wpadkę w fazie grupowej. W swoim czwartym spotkaniu mistrzostw przegrali 3:1 z Rumunią, co można uznać za największą niespodziankę całego turnieju. Faworytem meczu o trzecie miejsce była jednak Francja, ale jak się później okazało, przewidywania ekspertów były nietrafione.

Na początku pierwszego seta oba zespoły popełniły kilka błędów, ale jako pierwsza odpowiedni rytm załapała Słowenia i m.in. dzięki dobrej dyspozycji Tine Urnauta wyszła na prowadzenie 8:4. Trójkolorowi starali się odrobić straty i w pewnym momencie było już tylko 12:11, a następnie 22:21. Końcówka należała jednak do srebrnych medalistów poprzedniej edycji mistrzostw, którzy wygrali inauguracyjną partię 25:22.

Druga odsłona spotkania miała nieco inny przebieg. Na początku grano punkt za punkt, ale w połowie seta akcje seryjnie wygrywał zespół prowadzony przez Gheprghe Cretu i w pewnym momencie prowadził różnicą 9 punktów. Przewagę utrzymał do końca starcia i wygrał 25:16. Francja było już pod ścianą, bo w kolejnej partii mogła stracić szanse na medal. Tak się jednak nie stało i po zaciętej walce górą byli w niej mistrzowie olimpijscy. W trudnych momentach liderem zespołu był doświadczony Earvin Ngapeth.

Ekipa Andrei Gianiego bardzo dobrze prezentowała się również w czwartym secie, z kolei kryzys mieli rywale. Trójkolorowi poszli za ciosem i po kilkunastu minutach gry było 25:18. O brązowym medalu mistrzostw Europy musiał zdecydować tie-break. W decydującej odsłonie jako pierwsi dwoma punktami prowadzili Słoweńcy (6:4). Następnie przewaga wzrosła do trzech oczek, a chwilę później było już 15:11.

Włochy – Polska (16.09): Zakłady i Typy Bukmacherskie. Zapowiedź finału mistrzostw Europy 2023