Strona główna Bez kategorii Memoriał Kusocińskiego: Świetne wyniki Polaków w Szczecinie!

Memoriał Kusocińskiego: Świetne wyniki Polaków w Szczecinie!

0

Paweł Fajdek wynikiem 83,93 metra ustanowił nowy rekord Polski rzutu młotem podczas lekkoatletycznego Memoriału im. Janusza Kusocińskiego w Szczecinie. Rekord życiowy w biegu na 100 metrów przez płotki ustanowiła Karolina Kołeczek, a najlepszy czas na świecie w biegu na 600 metrów wykręciła Joanna Jóźwik.

Fajdek swój fenomenalny rezultat osiągnął w drugiej konkursowej kolejce, a w pozostałych dwóch znacznie przerzucał granicę 80 metrów. Polak zakończył konkurs po czwartej (spalonej) kolejce, gdyż uznał, ze dalsze rzucanie nie ma większego sensu. Drugiego Nicka Millera wyprzedził o ponad 8 metrów (75,5), a na podium zmieścił się jeszcze Marcel Lomnicky ze Słowacji (85,03). Wojciech Nowicki był 4. (75,03). Konkurs młociarek zdominowała natomiast rekordzistka świata Anita Włodarczyk. Polka, która przed kilkoma dniami rzuciła młot na odległość 81,08 metra, dziś spuściła nieco z dystansu. Wciąż będąc w ciężkim treningu uzyskała 76,70 i drugą Betty Heidler z Niemiec wyprzedziła o ponad 3 metry – 73,37. Trzecia z najlepszym wynikiem w sezonie była Amerykanka Sophie Hitchon (72,23).

Coraz lepszą formę przed zbliżającymi się mistrzostwami świata łapią polscy dyskobole. W dzisiejszych zawodach bezkonkurencyjny okazał się Piotr Małachowski, którego dysk w najdalszej próbie lądował na 67,49 metrze. Warto dodać, że trzy z czterech pozostałych rzutów lądowały poza granicą 66 metrów, a kolejny był blisko złamania tejże bariery. Drugi z najlepszym wynikiem w sezonie 66,31 konkurs kończył Robert Urbanek. Polacy są jednymi z głównych kandydatów do zdobycia medali podczas czempionatu, który startuje już za niespełna dwa tygodnie. Na dzisiejsze podium wdrapał się jeszcze Estończyk Gerd Kanter z najlepszą próbą 65,30.

Nowy rekord życiowy na 100 metrów przez płotki ustanowiła Karolina Kołeczek. Zawodniczka Wisły Junior Sandomierza przy bardzo sprzyjających warunkach osiągnęła czas 12,87 i o 0,04 poprawiła swoje stare najlepsze osiągnięcie (12,91). Polka wyprzedziła na mecie Annę Kiełbasińską (13,30) i Krystsinę Hachko z Białorusi (13,53). Wynik Kołeczek może być jednak nieuznany, gdyż podmuchy wiatru sięgały 2,4 m/s w plecy.

Znakomity czas 1:25.50 w biegu na 600 metrów osiągnęła Joanna Jóźwik. To najlepszy czas w tym roku na świecie na tym nietypowym dystansie, a dodatkowym jego atutem jest nowy nieoficjalny rekord Polski, który Jóźwik o sekundę odebrała Justynie Święty. Polka przygotowuje się do mistrzostw świata w Pekinie, a fakt, że biało-czerwona osiągnęła tak świetny wynik w przeziębieniu, napawa optymizmem przed zbliżającym się czempionatem. O optymizm nie trudno także w przypadku występu polskich 800-metrowców. Na podium po raz kolejny klasycznie pojawiła się trójka muszkieterów w składzie: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski oraz Artur Kuciapski. Dwaj pierwsi stoczyli emocjonujący bój na ostatniej prostej, ale to jednak mistrz Europy z Zurichu okazał się minimalnie lepszy, osiągając czas 1:44.67. Lewandowski finiszował tuż za nim w czasie 1:44,97, a Kuciapski – 1:46.14.

W rywalizacji kulomiotów bezkonkurencyjny okazał się dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu i Londynu Tomasz Majewski. Polak w mocno obsadzonym konkursie pchnął kulę na odległość 20,69 i o 11 centymetrów pokonał Argentyńczyka Paulo Germana. Na najniższym stopniu podium zmieścił się jeszcze Amerykanin Ryan Whiting, pchając kulę na odległość 20,55.

W konkursie tyczkarzy konkurencję zdystansował Piotr Lisek. Zawodnik szczecińskiego OSOTU w trzeciej próbie uporał się z wysokością 5,72 po czym nieudanie atakował swój letni rekord życiowy (5,82), próbując na wysokości centymetr wyższej. Drugi z rezultatem 5,55 w konkursie uplasował się Kanadyjczyk Shawn Barber, a trzeci Claudio Michel Stecchi – 5,45. Paweł Wojciechowski i Robert Sobera wraz z Leonindem Kivalovem z Rosji ex equo byli na 4. miejscu po skoku na 5,45. Tę samą wysokość zaliczył także Przemysław Czerwiński, ale mniej korzystna próba spowodowała jego 7. pozycję.

Dla większości polskich lekkoatletów Memoriał im. Janusza Kusocińskiego był ostatnią próbą przed mistrzostwami świata, które od 22 sierpnia odbywać się będą w stolicy Chin – Pekinie. Dzisiejszy mityng był również ostatnią szansą na wypełnienie lub potwierdzenie wymaganego minimum, a kadrę na czempionat poznamy już w najbliższych dniach.

Szczegółowe wyniki wszystkich dzisiejszych konkurencji znajdziecie TUTAJ.

Komentarze