W ostatnią niedzielę, 21 września, w brytyjskim Harrogate w hrabstwie Yorkshire, ruszyła 92. edycja mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. Jest to już 5. impreza tej rangi rozgrywana w Zjednoczonym Królestwie, jednak pierwsza od 1982 roku. W dniach od 22 do 29 września najlepsi kolarze świata wezmą udział w 11 konkurencjach, których głównym celem będzie wyłonienie najlepszych zawodników i zawodniczek na świecie. Kalendarz imprezy przedstawia się następująco:
22.09 – Jazda drużynowa na czas zespołów mieszanych
23.09 – Jazda indywidualna na czas juniorek
23.09 – Jazda indywidualna na czas juniorów
24.09 – Jazda indywidualna na czas orlików
24.09 – Jazda indywidualna na czas kobiet
25.09 – Jazda indywidualna na czas mężczyzn
26.09 – Wyścig ze startu wspólnego juniorów
27.06 – Wyścig ze startu wspólnego juniorek
27.06 – Wyścig ze startu wspólnego orlików
28.06 – Wyścig ze startu wspólnego kobiet
29.06 – Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn
Największą zmianą podczas tegorocznej rywalizacji o tęczowe koszulki dotyczy formatu jazdy drużynowej. Zamiast dotychczasowego wyścigu drużynowego grup zawodowych wprowadzono wyścig narodowych zespołów mieszanych, które składają się z 3 mężczyzn i 3 kobiet reprezentujących swoje. Niestety, w wyścigu tym nie wystąpią reprezentacji naszego kraju. Mimo to, fani polskiego kolarstwa nie powinni narzekać na liczbę wystawionych przez nasz rodzimy związek zawodników.
Mistrzostwa Świata UCI w kolarstwie 2019 – reprezentacja Polski
Polski Związek Kolarski wystawił grupę składającą się łącznie z 29 zawodników i zawodniczek, którzy wezmą udział w 10 z 11 konkurencji. Mężczyźni wystąpią w wyścigach elity, orlików (do lat 23) i juniorów. W przypadku kobiet przewidziano z kolei wyścig Elity i zawody juniorek. Skład naszej reprezentacji w kadrach elity pań i panów przedstawiają się następująco:
Mężczyźni (Elita)
Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) – wyścig ze startu wspólnego
Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) – jazda indywidualna na czas, wyścig ze startu wspólnego
Kamil Gradek (CCC Team) – jazda indywidualna na czas
Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe) – wyścig ze startu wspólnego
Michał Gołaś (Team Ineos) – wyścig ze startu wspólnego
Łukasz Wiśniowski (CCC Team) – wyścig ze startu wspólnego
Łukasz Owsian (CCC Team) – wyścig ze startu wspólnego
W przypadku reprezentacji Elity mężczyzn na pewno sporym zaskoczeniem był brak powołania dla mistrza świata z 2014 roku, Michała Kwiatkowskiego. Powodem jego absencji jest przemęczenie po bardzo intensywnym sezonie, w którym brał udział m. in. w wyniszczającym Tour de France. Zawodnik Team Ineos będzie więc w czasie mistrzostw odpoczywał, co oczywiście będzie dużym osłabieniem naszej kadry, tym bardziej, że trasa w Yorkshire wydaje się więc „szyta” pod niego.
Pod nieobecność Michała Kwiatkowskiego naturalnym liderem zespołu będzie oczywiście Rafał Majka, który ostatnio zajął wysokie 6. miejsce w hiszpańskim klasyku Vuelta a Espana. W jego przypadku nie powinniśmy jednak martwić się o brak sił na turniej mistrzowski – brązowy medalista IO 2016 słynie w końcu z niesamowitej wydolności. Nasz słynny góral wystąpi jedynie w wyścigu ze startu wspólnego, gdzie partnerować będą mu koledzy z teamu Bora-Hansgrohe Maciej Bodnar i Paweł Poljański, zawodnicy CCC Team Łukasz Wiśniowski i Łukasz Owsian oraz kolarz Team Ineos Michał Gołaś. Z kolei w wyścigu na czas wystąpią wspomniany Bodnar oraz kolejny zawodnik CCC Team, Kamil Gradek.
Kobiety (Elita)
Małgorzata Jasińska (Movistar Team) – wyścig ze startu wspólnego
Marta Lach (CCC-LIV) – wyścig ze startu wspólnego
Agnieszka Skalniak (CCC-LIV) – wyścig ze startu wspólnego
Katarzyna Niewiadoma (Canyon Sram) – wyścig ze startu wspólnego
Anna Plichta (Trek Segafredo) – jazda indywidualna na czas, wyścig ze startu wspólnego
Aurela Nerlo (TKK Pacific Nestle Fitness Team) – wyścig ze startu wspólnego
Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper) – wyścig ze startu wspólnego
Liderką naszego zespołu wśród pań będzie oczywiście Katarzyna Niewiadoma. W obecnym sezonie jadąc w swoim zespole Canyon Sram udało jej się zająć trzecie miejsce w wyścigu Stade Bianche, a także wygrać prestiżowy holenderski klasyk Amstel Gold Race. Triumf na limburskich szosach należy uznać za największy sportowy sukces w jej karierze. Czy stać ją również na sukces w wyścigu ze startu wspólnego na MŚ? Liczymy na to, że tak, jednak będzie do tego potrzebowała odpowiedniego wsparcia od koleżanek: Małgorzaty Jasińskiej, Marty Lach, Agnieszki Skalniak, Aureli Nerlo, Katarzyny Wilkos oraz Anny Plichty. Ta ostatnia będzie jako jedyna reprezentowała nasz kraj również na trasie „czasówki”.
Kursy na wyścig ze startu wspólnego Elity mężczyzn
Zawodnik | Kurs | Bukmacher |
v. d. Poel | 3,55 | PZBUK |
Sagan | 5,50 | Fortuna/STS |
Alaphilippe | 7,25 | PZBUK |
Gilbert | 13,0 | Fortuna |
Majka | 290,0 | forBET |
Faworyci Mistrzostw Świata
Polscy kolarze nie należą niestety do faworytów do triumfu na trasie wyścigu ze startu wspólnego. Dowiedzmy się kogo typują bukmacherzy w wyścigu Elity.
Mathieu Van Der Poel
Uniwersalny kolarz, który triumfy święci nie tylko w wyścigach szosowych, ale i przełajowych, będzie w tym roku głównym faworytem do zdobycia tęczowej koszulki. W tym roku 24-latek wygrywał już m.in. w Grand Prix de Denain, Amstel Gold Race i wreszcie w Tour de Britain. Czy powrót na Wyspy okaże się dla holenderskiego kolarza szczęśliwy? Bukmacherzy uważają, że tak.
Peter Sagan
Słowak zawalczy o rekordowy czwarty tytuł w karierze. W latach 2015-2017 absolutnie zdominował te zawody i trudno po raz kolejny nie upatrywać w nim faworyta, nawet jeśli obecny sezon nie był dla niego szczególnie udany. Mimo to wygrywał w klasyfikacji punktowej Tour de France i Tour de Suisse, więc na pewno stać go na wiele. Drugi obok van der Poela główny typ na zwycięzcę wyścigu.
Julian Alaphilippe
Kolejny wielki faworyt buków. Francuz ma za sobą bardzo udany rok, w którym triumfował w wyścigach Strade Bianche, Mediolan–San Remo oraz La Fieche Wallonne. Ma za sobą również udany występu we francuskim tourze, w którym był 5. Jeśli nie okaże się wymęczony intensywnym sezonem, to może okazać się bardzo trudny do pokonania. Warto docenić dobre value na jego wygraną.
Nasz typ:
Wygrana Mathieu van der Poela po kursie 3,55 @PZBUK
Wytypuj zdobywcę tęczowej koszulki u bukmachera Fortuna
Zwycięzcę wyścigu ze startu wspólnego podczas MŚ w Yorkshire możesz wytypować u legalnego bukmachera Fortuna. Jest to czołowy operator zakładów bukmacherskich na polskim rynku, który oferuje jedne z najlepszych kursów na wydarzenia, a także specjalny kod, który można wpisać podczas rejestracji konta w fortunie.