MŚ piłkarek ręcznych: Porażka Polek z głównymi rywalkami w walce o ćwierćfinał

9 gru 2023, 22:03

Polskie szczypiornistki przegrały z reprezentacją Danii w meczu drugiej fazy grupowej mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Sobotnia porażka sprawiła, że podopieczne Arne Senstada straciły szanse na awans do ćwierćfinału.

Dominacja Danii w drugiej połowie spotkania

Faworytkami meczu były Dunki. Mogły one liczyć na głośny doping kibiców, bo kraj ten jest jednym z gospodarzy mistrzostw, a spotkanie z Polską odbyło się Herning. Zespół ze Skandynawii uzyskiwał również lepsze wyniki w ostatnich starciach z naszą drużyną, ale w czwartek nieoczekiwanie przegrał z Japonią.

Początek pojedynku był jednak wyrównany, ale w 10. minucie Dunki wyszły na prowadzenie 3:5, a następnie przewagę wzrosła do czterech bramek. Przed przerwą Polki odrobiły część strat i po pierwszej połowie było 12:15. Mocnymi elementami naszych szczypiornistek były rzuty z dystansu Aleksandry Rosiak oraz dobra postawa w bramce Adrianny Płaczek.

Po przerwie reprezentacja Dani grała zdecydowanie lepiej. Akcje ofensywne tej drużyny były rozgrywane na bardzo wysokim tempie i większość z nich kończyły się trafieniami. Biało-czerwone nie potrafiły znaleźć recepty na dobrze dysponowane rywalki i mecz zakończył się wynikiem 22:32.

Polki bez szans na awans do ćwierćfinału

Porażka z Danią spowodowała spadek naszych szczypiornistek z trzeciego na czwarte miejsce w tabeli grupy 3. Biało-czerwone zostały wyprzedzone przez Rumunki, które w sobotnie popołudnie pokonały Japonki. Takie wyniki sprawiły, że reprezentacja Polski straciła szansę na awans do ćwierćfinału. W fazie pucharowej zagrają Niemki i Dunki.

Jest to ważna informacja w kontekście walki o występ w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Prawo gry w Paryżu zagwarantuje sobie najwyżej sklasyfikowana drużyna trwających mistrzostw świata, która jeszcze nie ma awansu. Z kolei ćwierćfinaliści zapewnią sobie udział w przedolimpijskich turniejach barażowych.