MŚ w pływaniu: Historyczne półfinały Polaków. Jest też jeden rekord życiowy

13 lut 2024, 10:09

Za reprezentacją Polski drugi dzień zmagań podczas mistrzostw świata w pływaniu. Nasi zawodnicy w Katarze spisują się dobrze, na co najlepszym dowodem jest fakt, że aż czworo biało-czerwonych awansowało do półfinałów swoich wyścigów. Ponadto Kamil Sieradzki ustanowił nowy rekord życiowy.

Sieradzki z rekordem. Piskorska i Sztandera w półfinałach

W niedzielę rozpoczęły się mistrzostwa świata w pływaniu, które w tym roku gości katarska Doha. W niedzielę podziwiać mogliśmy m.in. zmagania sztafet. Wśród pań bardzo dobrze spisały się reprezentantki Polski, które zajęły czwarte miejsce. W poniedziałek aż tak dobrych występów nasi pływacy nie notowali. Nie zmienia to jednak faktu, że polscy zawodnicy mogą mieć powody do zadowolenia.

Kamil Sieradzki w eliminacjach wyścigu na 200 m stylem dowolnym zajął 13. miejsce z czasem 1:47.25. Ten rezultat to dla 22-latka nowy rekord życiowy, który dał mu zarazem awans do półfinału. W kolejnym starcie Polakowi poszło nieco gorzej. W popołudniowym półfinale Sieradzki zanotował wynik 1:47.33, który pozwolił mu na zajęcia 14. miejsca. Nie dało to awansu do decydującego o medalach wyścigu.

Swój pierwszy półfinał mistrzostw świata w karierze zanotowała również Adela Piskorska. Awansowała do niego z wynikiem 1:01.03, który w eliminacjach wyścigu 100 m stylem grzbietowym dał jej 10. miejsce. W kolejnym starcie uplasowała się na 11. pozycji z rezultatem 1:00.99.

Sztandera Dominika, reprezentacja Polski w pływaniu

W półfinale na dystansie 100 m stylem klasycznym popłynęła także Dominika Sztandera. Zawodniczka reprezentacji Polski w sesji porannej wywalczyła ósme miejsce (1:07.17). Po południu popłynęła co prawda tylko 0,03 wolniej, ale to dało jej ostatecznie 12. miejsce.

Stokowski z kontuzją barku. Słabe występy Masiuka i Pedy

Półfinał mistrzostw świata był także maksimum aktualnej dyspozycji Kacpra Stokowskiego, który zmaga się z kontuzją barku. W wyścigu eliminacyjnym na 100 m stylem grzbietowym zajął 15. miejsce z czasem 54.23 s. W półfinale Polak przesunął się o jedną lokatę wyżej.

Zaskoczeniem był natomiast brak awansu do półfinału Ksawerego Masiuka, który na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym zajął dopiero 17. miejsce z czasem 54.33 i Pecha w tej samej konkurencji miała również Paulina Peda. Polka w kwalifikacjach zanotowała czas 1:01.87 i uplasowała się dopiero na 18. miejscu.

We wtorek w Katarze powalczą Aleksandra Polańska (200 m stylem dowolnym), Jan Kałusowski (50 m stylem klasycznym) oraz bracia Krzysztof i Michał Chmielewscy (na dystansie 200 m stylem motylkowym).

MŚ w pływaniu: Rewelacyjne Polki pobiły dwa rekordy i otarły się o podium