MŚ w pływaniu: Rewelacyjne Polki pobiły dwa rekordy i otarły się o podium

12 lut 2024, 08:24

Trwają mistrzostwa świata w pływaniu, które w tym roku gości Doha. W niedzielę podziwiać mogliśmy m.in. zmagania sztafet. Wśród pań bardzo dobrze spisały się reprezentantki Polski. Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz, Zuzanna Famulok i Julia Maik otarły się o podium i zajęły czwarte miejsce w rywalizacji 4×100 m stylem dowolnym.

Polskie pływaczki z dwoma rekordami i kwalifikacją olimpijską

Niedzielną rywalizację sztafet wygrały Holenderki z czasem 3.36,61. Srebrny medal trafił do Australijek, natomiast na trzeciej lokacie uplasowały się Kanadyjki. Polki, które ukończyły zawody ze stratą 2,04 s do zwyciężczyń, uplasowały się na czwartym miejscu. W składzie naszej reprezentacji, w porównaniu z eliminacjami, doszło do jednej zmiany. Aleksandrę Polańską zastąpiła Katarzyna Wasick.

Jak dobrze poszło naszym zawodniczkom, najlepiej świadczy fakt, iż Polki z czasem 3.38,65 ustanowiły nowy rekord kraju. Ponadto doskonale spisała się wspomniana już Wasick, która na pierwszej zmianie również ustanowiła najlepszy rezultat w historii naszego kraju. Doświadczona zawodniczka z czasem 54,12 s wymazała z tabel poprzedni rekord.

Niestety, znacznie gorzej poszło biało-czerwonym w sztafecie mężczyzn. W rywalizacji 4×100 m stylem dowolnym pierwsze były Chiny, drugie Włochy, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się Ameryka. Polacy w składzie Kamil SieradzkiKsawery MasiukMateusz Chowaniec i Kacper Majchrzak uzyskali dopiero dziesiąty czas i odpadli w eliminacjach.

W niedzielę żadnemu z Polaków nie udało się  również przebrnąć eliminacji. Paulina Peda była siedemnasta na 100 m stylem motylkowym (59,47 s), Krzysztof Chmielewski zajął dziewiętnaste miejsce na 400 m kraulem (3.48,71), Jan Kałusowski był dwudziesty drugi na 100 m stylem klasycznym (1.00,74), a Jakub Majerski uplasował się dopiero na dwudziestej czwartej pozycji na 50 m stylem motylkowym (23,68).

Przypomnijmy, że mistrzostwa w Dausze potrwają aż do 18 lutego. W poniedziałek zobaczymy cztery finały, ale w żadnym z nich nie będzie rywalizował reprezentant Polski. Nasi powalczą natomiast w drugiej sesji eliminacyjnej.

Podium Kamili Stormowskiej w zawodach Pucharu Świata w short tracku. Znakomity finisz Polki