Nie żyje legendarny skoczek, Fin Matti Nykänen!

4 lut 2019, 17:13
Matti Nykänen, legenda skoków narciarskich, przez wielu uznawany za najlepszego skoczka narciarskiego w historii, nie żyje.  Reprezentant Finlandii miał 55 lat.

Urodzony w 1963 roku Fin był legendą skoków narciarskich – w trakcie swojej kariery sportowej czterokrotnie zdobywał Puchar Świata, dwa razy wygrał Turniej Czterech Skoczni, wywalczył cztery złote i jeden srebrny medal igrzysk olimpijskich, dziewięć medali (w tym pięć złotych) mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, pięć medali (w tym jeden złoty) mistrzostw świata w lotach; triumfował też na mistrzostwach świata juniorów i mistrzostwach świata weteranów. W jego CV znalazło się 46 wygranych konkursów Pucharu Świata, co długo było osiągnięciem rekordowym.

Po roku 1992, kiedy przestał być aktywny w skakaniu, próbował wielu zawodów: szukał swego miejsca choćby w branży muzycznej czy gastronomicznej. Niedawno został też trenerem, przygotowując do skoków Harriego Olli. Przyczyna śmierci Nykänena nie jest jeszcze znana. W lipcu były skoczek skończyłby 56 lat.

Karierę sportową Nykänen zakończył w wieku 27 lat – oficjalnie z powodu problemów z plecami. Na emeryturze zajmował się m.in. muzyką, polityką, pracował w restauracji i nocnym klubie.

Fin zmarł w nocy z 3 na 4 lutego. Miał 55 lat. Przyczyny śmierci (na razie?) nie podano.