Ocet jabłkowy – czy pomaga w odchudzaniu?

Aktualizacja: 1 lut 2023, 09:26
17 paź 2019, 13:51

Ocet jabłkowy to produkt, który przez jakiś czas był zapomniany. Kiedyś służył do zwalczania przeróżnych dolegliwości, od zgagi po infekcje. Dziś przeżywa swój renesans, używany zarówno jako produkt kosmetyczny, jak i wsparcie w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jest łatwo dostępny, niedrogi, a jego regularne spożywanie może przynieść dużo zaskakujących korzyści!

Co zawiera ocet?

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który powstaje na drodze fermentacji pewnych składników. W przypadku octu jabłkowego temu procesowi poddawany jest świeżo wyciśnięty sok. Dzięki charakterystycznemu smakowi i aromatowi ocet jabłkowy używany jest jako dodatek do wielu potraw. Nie można jednak powiedzieć o nim, że zawiera bogactwo składników – znajdziemy w nim tylko potas, przeciwutleniacze i aminokwasy. Ocet jest jednak sycący, a jednocześnie niskokaloryczny. Jak jego spożywanie może wpłynąć na nasz organizm?

Ocet przy utracie wagi

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, ocet jest sycący, ale niskokaloryczny (ok. 3 kcal na łyżkę). Spożywając go jako dodatek do potraw lub poddając się terapii picia octu, możemy przyswoić nawet do 280 kcal mniej w ciągu dnia. Co więcej, kwas octowy i jabłkowy zawierają pektyny, które zapobiegają nadmiernemu wchłanianiu się tłuszczu. 

Pozytywny wpływ octu na metabolizm przekłada się nie tylko na odchudzanie. Kuracja octem, polegająca na wypiciu mieszanki wody i 3-4 łyżek octu przed każdym posiłkiem może poprawić zdrowie i wyniki sportowe. Dlaczego? Otóż ocet poprawia tempo przemian metabolicznych i poprawia efektywność wykorzystania składników przyjętych z pokarmem. Jeśli chcesz zacząć kurację octową, skonsultuj się z lekarzem. Może się okazać, że nie możesz korzystać z tego typu diety, na przykład, jeśli występują u Ciebie wrzody żołądka.

Jak ocet poprawi zdrowie

Usprawnienie procesów metabolicznych wiąże się również poprawą ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu, szczególnie u osób, którym grożą choroby cywilizacyjne. Przede wszystkim, spożywanie octu ma pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu. Co za tym idzie, ocet jest produktem polecanym diabetykom i osobom, u których istnieje ryzyko wystąpienia cukrzycy. Ocet zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny i może pomóc obniżyć poziom glukozy we krwi. Dodanie octu do potrawy może natomiast obniżyć jej indeks glikemiczny o nawet 30%!

Zawartość  przeciwutleniaczy wpływa pozytywnie na kondycję serca, głównie poprzez oddziaływanie na cholesterol LDL. Cząsteczki tego “dobrego” cholesterolu są chronione przed utlenianiem i przeciwdziałają powstawaniu zawałów. Ocet używany jest także jako lek na nadkwasotę – czyli, krótko mówiąc może Ci się pomóc pozbyć zgagi. Wyrównuje on poziom kwasowości w żołądku i przywraca jego prawidłową funkcjonalność. Kwas octowy ma też zdolność zwalczania bakterii, dlatego używany jest jako naturalny konserwant, ale również sposób leczenia infekcji bakteryjnych i wzmacniania układu odpornościowego.

Jak stosować?

Ocet jest produktem niestwarzającym wysokiego ryzyka powikłań, jednak, jak każda inna substancja powinien być używany z rozwagą. Przede wszystkim ocet może źle oddziaływać na osoby z wrażliwym żołądkiem, a niektóre z substancji w nim zawartych mogą zaburzać funkcjonowanie pewnych leków na serce czy cukrzycę. Jeśli masz problem z którąś z tych dolegliwości,  zanim zaczniesz kurację octową, skontaktuj się ze specjalistą.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA