HME Stambuł 2023: Odległe miejsce Polski w klasyfikacji medalowej. Najlepsza Norwegia

Aktualizacja: 6 mar 2023, 12:38
6 mar 2023, 07:00

Podczas zakończonych w niedzielę Halowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce reprezentanci Polski zdobyli łącznie siedem medali. Niestety zabrakło tego najcenniejszego, czego efektem jest odległa lokata w klasyfikacji medalowej. Najlepsza w tym zestawieniu okazała się Norwegia.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Medale Polaków na HME Stambuł 2023: kolor medali ważniejszy od liczby

O kolejności miejsc w klasyfikacji medalowej w pierwszej kolejność decyduje liczba zdobytych krążków w kolorze złotym, następnie srebrnym, a na końcu brązowym. Tym razem nasi lekkoatleci wracają do kraju bez krążka z najcenniejszego kruszcu.

Srebrne medale:

– Adrianna Sułek (pięciobój)
– Ewa Swoboda (bieg na 60 metrów)
– Piotr Lisek (skok o tyczce)
– Jakub Szymański (bieg na 60 metrów przez płotki)

Brązowe medale:

– Sofia Ennaoui (bieg na 1500 metrów)
– Anna Kiełbasińska (bieg na 400 metrów)
– Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała, Anna Pałys, Alicja Wrona-Kutrzepa (sztafeta kobiet 4×400 metrów)

Reprezentanci Polski dostarczyli nam wielu emocji, ale w tabeli medalowej zajęli dopiero piętnastą lokatę. Najlepsza w zestawieniu jest Norwegia (4 złota, 1 srebro), drugie miejsce przypadło Holandii (3 złota, 3 srebra, 1 brąz), a trzecie Wielkiej Brytanii (3 złota, 1 srebro, 2 brązy).

Co ciekawe przed Polską znalazła się Turcja, która zdobyła zaledwie jeden medal, ale z najcenniejszego kruszcu. Tugba Danismaz stanęła na najwyższym stopniu podium po rywalizacji w trójskoku.

Najsłabszy występ od dekady

Poprzednie mistrzostwa były zdecydowanie lepsze w wykonaniu naszych lekkoatletów. Pod względem liczby zdobytych medali Polska wypadła najgorzej od 2013 roku, kiedy mieliśmy tylko trzy miejsca na podium. Siedem krążków, czyli tyle samo co w Stambule zdobyliśmy również w 2019 roku w Glasgow. Wówczas nastroje były jednak zdecydowanie lepsze, bo pięciokrotnie odgrywany był Mazurek Dąbrowskiego po zwycięstwach Polaków.

Tegoroczne mistrzostwa są pierwszymi od 23 lat, z których wracamy bez złotego medalu. Głównym powodem tak słabego występu była plaga kontuzji i rezygnacji wśród czołowych zawodników w kraju.