Strona główna Siatkówka Reprezentacja Oficjalne oświadczenie Kubiaka

Oficjalne oświadczenie Kubiaka

0
Polska – Belgia 04.09.2018 r. Szczecin Fot. Karolina Koster

Na stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej opublikowane zostało oświadczenie kapitana męskiej reprezentacji Polski , Michała Kubiaka dotyczące jego słów  na temat Iranu.

Przypomnijmy, że Michał Kubiak w programie „Prawda Siatki” odniósł się do awantury w trakcie meczu z reprezentacją Iranu. W trakcie wywiadu nasz kapitan wypowiedział m.in. następujące słowa

– Do Iranu nie pojadę, nie mam przyjemności przebywania w tym kraju. Irańczycy zawsze grają takie niewiniątka, że oni są wszyscy super i fajni, a my jesteśmy najgorsi, a tak wcale nie jest, bo to są fatalni ludzie. Złośliwi, chamscy ludzie, są po prostu fatalni. Jeżeli chodzi o ludzi, o naród, dla mnie są skreśleni, dla mnie ten naród nie istnieje.

Słowa wypowiedziane przez Kubiaka wywołały spore zamieszanie. Dlatego zawodnik postanowił wydać oświadczenie w którym wyjaśnia swoje słowa. Irańska Federacja Siatkówki zdecydowała się nawet na złożenienie skargi do FIVB.

Poniżej treść oświadczenia

„Drodzy Kibice!

W związku z niepotrzebnym szumem medialnym, który powstał wskutek udzielonego przeze mnie wywiadu Jerzemu Mielewskiemu w „Prawdzie Siatki”, oświadczam:

Przede wszystkim – jak każdy – mam prawo do własnego zdania i własnej opinii.

Po drugie, mam prawo, a wręcz obowiązek reagować, gdy moja rodzina, moi przyjaciele z boiska oraz ja sam jesteśmy obiektem gróźb i wyzwisk ze strony graczy drużyny przeciwnej i ich agresywnych kibiców. A takie sytuacje miały miejsce podczas meczów z reprezentacją Iranu.

Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust, były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj. siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców.

Wyrażam ubolewanie, że moje słowa mogły zostać zrozumiane opacznie. Być może wypowiedziałem je w nieodpowiednim kontekście. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jestem jak najdalszy od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mi się od kilku dni. Rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca. Jednocześnie jestem zmuszony podkreślić, że zdania o irańskich siatkarzach i kibicach, którzy obrażali moją rodzinę i moich przyjaciół, nie zmieniam.

 Z wyrazami szacunku,

Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce”.

Komentarze