Strona główna Siatkówka PlusLiga Piotr Gacek: Należało zrobić krok do przodu

Piotr Gacek: Należało zrobić krok do przodu

0
Fot: Aleksandra Kabała

Nowym trenerem ONICO Warszawa został Andrea Anastasi. Włoski szkoleniowiec doskonale znany jest polskim kibicom.

Anastasi prowadził reprezentację Polski w talach 2011-2013. Z Biało-Czerwonymi podczas pierwszego roku pracy zdobył brąz Ligi Światowej, brąz mistrzostw Europy i srebro w Pucharze Świata. Rok później Anastasi zdobył z Polakami złoty medal Ligi Światowej oraz dotarł z nią do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich w Londynie. Od 2014 roku Włoch prowadził Trefl Gdańsk, z którym zdobył Puchar Polski 2015 i wicemistrzostwo Polski 2015. W 2018 zdobył z gdańszczanami Puchar Polski.

– Jestem szczęśliwy, że przez kolejne dwa sezony możemy współpracować z trenerem Andreą Anastasim. Cieszę się, że przyjął naszą ofertę – powiedział podczas konferencji prasowej prezes i dyrektor sportowy ONICO Warszawa, Piotr Gacek – Trenera Anastasiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, szczególnie na arenie naszej ligi i reprezentacji. Przed nami same wysokie cele – te postawione w lidze i coś, co jest nowe dla środowiska warszawskiego, w Lidze Mistrzów. Chcemy się tam zaprezentować z jak najlepszej strony reprezentując naszą ligę jak i miasto stołeczne Warszawa. Jeszcze raz chciałbym podziękować Andrei, że przyjął naszą ofertę. Jest on gwarancją dużego profesjonalizmu i doświadczenia, które nabył przez całą swoją karierę trenerską, a to jest istotnym punktem, szczególnie przy rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Po fantastycznym sezonie ONICO stawia na kolejny rok jasne cele. Warszawianie liczą na złoty medal mistrzostw Polski i dobry występ w Lidze Mistrzów. Andrea Anastasi ma pomóc drużynie swoim doświadczeniem.

– Dziękuje klubowi za zaufanie, którym mnie obdarzono. Mam w sobie mnóstwo motywacji do poprowadzenia tego projektu w Warszawie, to grupa aspirująca do najwyższych celów w Polsce – powiedział nowy szkoleniowiec ONICO – W tym sezonie chcemy osiągnąć szczyt. W zeszłym roku niewiele zabrakło do szczęścia, ale poprzedni sztab wykonał bardzo dobrą pracę i serdecznie im za to dziękuję. To dla nas duża odpowiedzialność reprezentować Polskę w Lidze Mistrzów. Lubię te rozgrywki, szczególnie po zeszłym sezonie w Treflu Gdańsk.

Od wielu tygodni mówiło się, że Anastasi ma objąć stanowisko po Stephane Antidze. Francuz prowadził stołecznych od 2017 roku. W trakcie ostatniego sezonu Zarząd postanowił jednak nie przedłużyć umowy z Antigą. Decyzja została ogłoszona bardzo szybko i można powiedzieć, ze wzburzyła siatkarskie środowisko.

– Jeżeli chodzi o Stephane’a Antigę, to faktycznie informacja podejrzewam, że zszokowała środowisko siatkarskie, że została ogłoszona w trakcie sezonu – skomentował sytuację Piotr Gacek – Chciałbym jednak zaznaczyć jedną rzecz – to nie jest tak, że rozwiązaliśmy kontrakt ze Stephane’m, po prostu wiedzieliśmy, że umowa wygasa i postanowiliśmy jej nie przedłużać na kolejny sezon. To są dwie różne sytuacje. Decyzja, była podjęta w wyniku sumy dwóch sezonów. Uważamy, że należało zrobić krok do przodu, zmienić samą mentalność grupy, podejście do niej i lidera, którym powinien być trener. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć rozmowy z trenerem Anastasim. Z tego miejsca chciałbym Stephane’owi bardzo podziękować, bo wykonał naprawdę kawał dobrej roboty i nikt mnie umniejsza jego sukcesu, ale w momencie kiedy podejmowaliśmy tę decyzję zespół nie prezentował się tak jak pod koniec sezonu. Przypomnę, ze wszystkie nasze cele, bardzo dobra dyspozycja oraz szansa, że możemy coś osiągnąć pojawiła się wraz z transferem najlepszego zawodnika w Europie, Bartka Kurka. Później ogromną przyjemnością było patrzenie jak prezentujemy się na boisku. Jeszcze raz dziękuje Stephane’owi za to co zrobił dla warszawskiej siatkówki. Nasze drzwi zawsze dla niego są otwarte. Postanowiliśmy jednak zrobić krok do przodu, opierając się przede wszystkim na walce o mistrzostwo Polski – dodał prezes klubu.

Były szkoleniowiec Trefla Gdańsk miał być pierwszym wyborem w poszukiwaniu nowego trenera. Jak sam przyznaje, miał dużo propozycji zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Anastasi postanowił jednak wybrać Warszawę.

– Miałem także propozycje zarówno z zagranicy jak i z Polski,także w Treflu Gdańsk w trakcie sezonu. Zawszę chce być szczery, jeżeli do czegoś się zobowiązuję, to dotrzymuję słowa. ONICO wykazało dużą motywację do zatrzymania mnie w Polsce. Lubię ten kraj, dlatego tu zostałem, chociaż nie znam polskiego, a mój menedżer, Jakub Malke, denerwuje się z tego powodu, to jestem dumny, ze jestem w tym miejscu i mogę tu mieszkać. Pięć lat w Gdańsku było piękne, ale lubię także Warszawę. To tu mieszkałem jako trener kadry narodowej. Kocham to miasto! – przyznał Anastasi.

Na dniach mamy poznać nazwiska kolejnych zawodników, którzy dołączą do ekipy wicemistrza Polski.

– Klub od kilku miesięcy czyni starania i prowadzi rozmowy z Bartkiem – zdradził prezes Gacek – Dzisiaj nie mogę na ten temat nic powiedzieć, na przełomie kilku dni będziemy prezentować nowych zawodników, którzy domkną skład ONICO Warszawa na kolejny sezon.

Przypomnijmy, że drużynę opuścili Nikolay Penchev, Sharone Vernon-Evans, Graham Vigrass, Jan Nowakowski i Konrad Buczek. Warszawianie zakontraktowali zaś Piotra Nowakowskiego, Michała Kozłowskiego, Patryka Niemca oraz Kevina Tillie. Wszyscy jednak z niecierpliwością czekają na decyzję w sprawie Bartosza Kurka. Atakujący miał dostać wiele ciekawych propozycji m.in. z Włoch i Japonii.

Komentarze