PK w Czajkowskim: Wygrana Geigera na zakończenie, czterech Polaków w drugiej serii

13 mar 2016, 10:30

Niemiec Karl Geiger wygrał w Czajkowskim (HS140) ostatni konkurs Pucharu Kontynentalnego w tym sezonie. Czterech polskich skoczków awansowało do drugiej serii rywalizacji. Najlepszy podobnie jak we wczorajszym konkursie Klemens Murańka zajął 17. miejsce.

Niedzielne zawody Pucharu Kontynentalnego na skoczni w Czajkowskim stanowiły ostatni konkurs cyklu w tym sezonie. Podobnie jak we wczorajszych zawodach, w rywalizacji udział wzięło 41 skoczków, w tym szóstka naszych reprezentantów.

Finałowy konkurs na rosyjskiej Śnieżynce był ostatnią szansą na zdobycie punktów w cyklu Pucharu Kontynentalnego przez Jakuba Kota. Zawodnik z Limanowa, który miejsce w rywalizacji wywalczył sobie imponującymi wynikami w zawodach FIS Cup w Ameryce Północnej, nie skorzystał z nadarzającej się możliwość. Skok na odległość 107 metrów, definitywnie zabrał zawodnikowi szansę na występ w II serii. Podobny start względem wczorajszej odsłony zmagań odnotował Aleksander Zniszczoł, próba na odległość 115 metrów oznaczały dla podopiecznego Macieja Maciusiaka zakończenie niedzielnego konkursu jedynie na I serii. Tym razem los uśmiechnął się do Krzysztofa Bieguna. Zwycięzca zawodów Pucharu Świata z Klingenthal (listopad 2013), lądując na 120 metrze, jako ostatni wywalczył sobie prawo udziału w drugiej serii rywalizacji. Podobnie jak wczoraj nie zawiedli Jan Ziobro (121 metrów, 25. miejsce) oraz Jakub Wolny (124 metry, 23. miejsce). Kapitalny skok oddał prezentujący w ostatnim czasie doskonałą formę Klemens Murańka. Zawodnik TS Wisła- Zakopane poszybował na odległość 135,5 metra (11. pozycja). Pierwsza odsłona finałowych zmagań w Czajkowskim, dostarczyła kibicom nie lada emocji. Oglądaliśmy mnóstwo pięknych i długi lotów na czele z rekordem obiektu Niemca Martina Hamanna (146 metrów).

II serię rozpoczął Krzysztof Biegun, który totalnie zepsuł swoją próbę. 93 metry uzyskane przez 22-letniego skoczka z Gilowic, pozwoliły jedynie zamknąć drugą odsłonę rywalizacji. Dobre warunki wykorzystał natomiast Jan Ziobro, który oddał bardzo dobrą próbę na odległość 131,5 metra (19. miejsce). Swojej pozycji niestety nie poprawił Jakub Wolny. Zawodnik na co dzień występujący w klubie LKS “Klimczok” Bystra, skoczył jedynie 114 metrów i ostatecznie uplasował się na 27. pozycji. Także Klemens Murańka zanotował słabszą próbę w drugiej serii, 118,5 metra, oznaczało spadek na 17. pozycję. Zawody w Czajkowskim wygrał Niemiec Karl Geiger (132,5/128 m) przed Austriakiem Markusem Schiffnerem (124,5/137 m) oraz swoim rodakiem Martinem Hamannem (146/124,5 m). Zwycięstwo w cały cykl Pucharu Kontynentalnego odniósł Norweg Tom Hilde, który dzięki 4. pozycji w dzisiejszym konkursie, o 13 punktów wyprzedził w ogólnym rozrachunku Austriaka Clemensa Aignera.