PL: ZAKSA ZDOBYWA TYTUŁ MISTRZA POLSKI!

4 maj 2019, 19:56

ZAKSA Kędzierzyn Koźle po raz ósmy zdobywa tytuł mistrza Polski. Kędzierzynianie po zawziętej pokonali dziś ekipę Onico Warszawa 3:1. Podopieczni trenera Antigi także mają powody do świętowania, bowiem jest to pierwszy medal dla tej drużyny w historii PlusLigi.

Spotkanie od udanego ataku rozpoczęli goście. Po kilku następnych akcjach gra się wyrównała i żadna z ekip nie mogła wyjść na większe prowadzenie (4:4, 8:8). Jednak po błędzie w zagrywce warszawskiego zespołu i asie serwisowym Toniuttiego to miejscowy “wyrwali” się na trzy oczka przewagi (13:10). Podopieczni trenera Antigi oczywiście nie poddali się do końca i walczyli ze wszystkich swoich sił. W końcówce na tablicy pojawił się nam bardzo interesujący rezultat (19:18). Walki w decydujących chwilach nie brakowało, ale wyższość w najważniejszym momencie partii potwierdzili obecni wicemistrzowie Polski i to oni zwyciężyli w premierowej odsłonie (25:22).

Początek drugiej odsłony był dość podobny do poprzedniego seta. W tym jednak różnica, że teraz to ekipa Onico uzyskała przewagę nad rywalami z Kędzierzyna (7:10). W tym momencie trener Gardini postanowił reagować wzięciem czasu. To z pewnością zmobilizowało zawodników ZAKSY, po kilku minutach wicemistrzowie Polski doprowadzili do remisu (14:14). Po dwóch własnych błędach kędzierzynian i skutecznym bloku na Deroo to znów goście zdobyli trzy oczka zaliczki (16:19). Ten rezultat był przełomowy, przyjezdni rozegrali kapitalną końcówkę i udowodnili, że nadal liczą się w tej rywalizacji (20:25). Warszawianie wyrównali tym samym wynik całego spotkania.

Kolejny set skuteczniej otworzyli zawodnicy Onico (4:6). Gra gospodarzy z akcji na akcję załamywała się, a przewaga ekipy z Warszawy rosła. Podopieczni trenera Antigi zbudowali sobie już sześć oczek przewagi (11:17) i prezentowali się z niezwykle dobrej strony. Kiedy wydawało się, że wszystko jest rozstrzygnięte, to na zmiany w składzie ZAKSY zdecydował się trener Gardini. Na boisku serią znakomitych zagrywek popisał się Koppers. Wicemistrzowie Polski zaliczyli niezwykłe pozytywną dla nich serię punktową i wrócili do wyrównanej gry (20:21). Gra w końcówce przyniosła kibicom masę emocji i walki. Ekipy udowadniały, że chcą zwyciężyć w tej partii i potwierdzić swoją wyższość. Z tej pełnej determinacji zwycięsko wyszli zawodnicy z Kędzierzyna (32:30). Odsłonę zakończył nieudany atak Macieja Muzaja i miejscowy byli już tylko o krok od mistrzowskiego tytułu.

Czwarty set od trzech oczek przewagi rozpoczęli zawodnicy z Warszawy (1:4). Gospodarze bardzo szybko “obudzili” się i wrócili do swojej gry (7:6). Dalszą części seta toczyła się wyrównana walka. Żadna z ekip nie mogła wyjść na większe prowadzenie, emocji kibicom w hali i przed telewizorem zapewne nie brakowało (9:9. 14:14). W decydujących chwilach zdecydowanie skuteczniej prezentowali się wicemistrzowie Polski. Swoją postawą na brawa za cały mecz zasługiwał Rafał Szymura. Dzięki Jego skutecznym zagraniom miejscowi “wyrwali” się na pięć oczek prowadzenia (21:16). Końcówka odsłony pokazała nam, ze wyraźnie zawodnicy z Warszawy osłabli i nie walczyli nawet o wyrównanie strat. Ostatnią akcję meczu warszawianie kompletnie zepsuli (25:19) i tym samym sprawili radość w hali w Kędzierzynie Koźlu.

ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Onico Warszawa 3:1 (25:22. 20:25, 30:28, 25:19)

Rywalizacja: 3:0

MVP: Rafał Szymura

ZAKSA Kędzierzyn Koźle: Kaczmarek, Walawender, Stępień, Shaw, Toniutti, Jungiewicz, Wiśniewski, Bieniek, Śliwka, Koppers, R. Szymura, Wójtowicz, Deroo, Zatorski

Onico Warszawa: Kowalczyk, Buczek, Muzaj, Brizard, Łukasik, Wrona, Vigrass, Vernon-Evans, Romanutti, Janikowski, Nowakowski, Penchev, Wojtaszek