LGP: Podwójne zwycięstwo Polaków, znakomite rozpoczęcie sezonu!

16 lip 2016, 19:50

Maciej Kot zwyciężył w pierwszych tegorocznych zawodach Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. We francuskim Courchevel Polacy zaliczyli dublet, bowiem na drugim miejscu uplasował się Kamil Stoch. W drugiej serii znalazło się sześciu polskich skoczków.

W piątkowych kwalifikacjach Polacy spisali się bardzo dobrze. Zwycięzcą został Maciej Kot, który oddał najdłuższy skok na odległość 128,5 metra. Wysoko znalazł się także Jakub Wolny, który zajął 6. miejsce. Do konkursu nie musiał kwalifikować się Kamil Stoch, który oddał jeden z najlepszych skoków spośród czołowej dziesiątki. Dwukrotny mistrz olimpijski skoczył w piątek na odległość 125 metrów.

W pierwszej serii panowały zmieniające się warunki atmosferyczne, wiatr kręcił na skoczni, co powodowało zmiany belek startowych. Znakomicie spisali się Maciej Kot i Kamil Stoch. Pierwszy z nich skoczył na odległość 129,5 metra i prowadził na półmetku. Na drugim miejscu znajdował się Stoch, który osiągnął o metr gorszy wynik.

Do drugiej serii awansowali także pozostali polscy skoczkowie. Na 14. miejscu sklasyfikowany był Klemens Murańka, na 19. pozycji był Piotr Żyła, na 21. Jakub Wolny, a na 23. Dawid Kubacki.

W drugiej kolejce wszyscy polscy zawodnicy poprawili swoje pozycje albo je utrzymali. Wyjątkiem był Jakub Wolny, który oddał słabszy skok. Ponownie znakomicie spisali się Kot i Stoch, którzy nie dali szans rywalom i zajęli pierwsze oraz drugie miejsce. Swoje pozycje poprawili także Murańka, Żyła oraz Kubacki.

Warto dodać, że w Courchevel zabrakło kilku zawodników ze światowej czołówki, między innymi Petera Prevca czy Severina Freunda. Zawody we Francji były pierwszymi w tym sezonie, a zatem Maciej Kot został liderem klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix.