Polacy pokonują Francuzów i wygrywają Memoriał!

24 sie 2015, 22:58

Polska reprezentacja wygrała w ostatnim meczu Memoriału Huberta Jerzego Wagnera z Francją 3:2. Gra w dwóch pierwszych setach naszego zespołu wyglądała fatalnie, o czym świadczy między innymi ogromna ilość błędów własnych. Kolejne dwie partie Polacy zagrali zdecydowanie lepiej, poprawiając grę w każdym elemencie rzemiosła siatkarskiego. W Tie-breaku to nasi zawodnicy zachowali więcej sił i dzięki temu przechylili szale zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając w całym turnieju i nie ponosząc ani jednej porażki!

Spotkanie nieznacznie lepiej rozpoczęli Francuzi. Szybko objęli prowadzenie 4:1, które pewnie utrzymali do pierwszej przerwy technicznej (5:8). Po dobrych zagrywkach Kubiaka oraz Bieńka, zdołaliśmy doprowadzić do remisu (12:12). Do drugiej przerwy technicznej drużyny zdobywały punkty seriami, ale ostatecznie to Francuzi prowadzili zaledwie jednym punktem (15:16). Przy stanie 23:24 N’Gapeth popełnił błąd w ataku i byliśmy świadkami gry na przewagi. Polacy popsuli jednak dwie zagrywki z rzędu, ataku na pojedynczym bloku nie skończył Kubiak i to Francuzi cieszyli się ze zwycięstwa w pierwszej partii. Polacy przegrali tego seta błędami własnymi, popełnili ich aż 13 przy zaledwie 6 rywali.

Nasz zespół niestety ponownie słabo rozpoczął drugą odsłonę. Od stanu 4:2 dla nas, straciliśmy 6 punktów z rzędu, mając tym samym całkiem dobre przyjęcie. Polacy starali się gonić wynik, ale rywale grali jak z nut i nasi nie byli w stanie nawiązać walki, przegrywając na drugiej przerwie technicznej aż 9:16. Trener Antiga zmotywował jednak swoich podopiecznych, “wpuścił” na parkiet Dawida Konarskiego oraz Karola Kłosa i dzięki dobrym zagrywkom tego pierwszego zdołaliśmy zmniejszyć stratę do zaledwie 3 punktów (15:18). Niestety to nie wystarczyło, goście “włączyli 5 bieg” i nie dali szans naszej ekipie wygrywając seta do 19.

Trzecią partię rozpoczęliśmy z Konarskim oraz Łomaczem w wyjściowym składzie. Początek był dość wyrównany z lekkim wskazaniem na gości, którzy prowadzili na pierwszej przerwie 8:7. Nasz zespół miał ogromne problemy w przyjęciu, nie radził sobie Rafał Buszek, który został zmieniony przez 20-letniego Artura Szalpuka. Francuzi prowadzili już 15:11, ale nasza drużyna zdołała się jeszcze poderwać i zmniejszyć stratę do dwóch punktów (14:16). Dalej gra była bardzo wyrównana, a przy stanie 22:24 nasza reprezentacja zagrała kapitalną siatkówkę i zdobywając 4 punkty z rzędu wygrała 3. seta 26:24 i “powróciła” do meczu.

Na boisku pozostał Szalpuk, który zdobył dwa najważniejsze punkty poprzedniej partii. Polacy nakręceni zwycięstwem w 3. secie, świetnie rozpoczęli kolejną odsłonę od prowadzenia 6:2, które utrzymali do pierwszej przerwy technicznej (8:5). “Trójkolorowi” jednak powoli wracali do swojej gry i zdołali doprowadzić do remisu 15:15. Po fantastycznym bloku na N’Gapethie to nasza drużyna po raz pierwszy w meczu schodziła na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:15. Wynik przez cały czas wahał się na granicy remisu, a od stanu 20:20 byliśmy świadkami ciekawej końcówki. Obie drużyny ryzykowały w polu serwisowym, psując tym samym większość swoich zagrywek. Przy pierwszej piłce setowej dla naszego zespołu, kontrę wykorzystał Kubiak i Polacy wygrali seta 25:23 doprowadzając do tie-breaka.

Decydujący 5. set lepiej rozpoczęli nasi zawodnicy, którzy po udanych kontrach wyszli na prowadzenie 4:2. Dalej akcje toczyły się punkt za punkt i przy zmianie stron to “biało czerwoni” prowadzili 8:6. Po kilku błędach gości nasi zdołali wyjść na 3-punktowe prowadzenie (10:7). As serwisowy Le Roux, błąd w ataku Konarskiego i Francuzi zdołali doprowadzić do remisu 11:11. Walka była bardzo wyrównana, ale po błędzie N’Gapetha to nasi wygrali 15:13 a tym samym cały mecz 3:2.

Polska : Francja   3:2 (24:26, 19:25, 26:24, 25:23, 15:13)

Polska: Drzyzga, Kurek, Nowakowski, Bieniek, Kubiak, Buszek, Zatorski (L), oraz Szalpuk, Konarski, Łomacz, Kłos

Francja: Jamuel, Rouzier, Le Roux, Le Goff, Tillie, N’Gapeth, Grebernnikov (L), oraz Marechal, Lyneel, Sidibe