Polacy z brązowym medalem Mistrzostw Europy U22! Włosi najlepsi w Tarnowie

17 lip 2022, 23:43

Bardzo dobra dyspozycji siatkarzy oraz doping kibiców w Arenie Jaskółka Tarnów sprawiły, że biało-czerwoni musieli zdobyć brązowy medal na mistrzostwach Europy do lat 22. Polska wygrała z Turcją 3:1 (25:17, 20:25, 26:24, 25:23). Mistrzami zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów takim samym rezultatem w setach.

Polacy z 3. miejscem na mistrzostwach Europy U-22 w siatkówce!

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet Podopieczni Daniela Plińskiego niemal jak zwykle bardzo dobrze rozpoczęli swoje spotkanie. Pierwsze punkty w otwierającym secie rozkładały się mniej więcej po równo, aż w pewnym momencie na konto Polaków wpadły cztery oczka z rzędu. Dzięki temu uzyskaliśmy przewagę, której reprezentanci Turcji nie zdołali już odrobić. Udało im się za to częściej punktować w drugim secie i wygrać tę partię z pięciopunktową przewagą.

Dwa ostatnie sety były bardziej wyrównane, ale głównie w samym końcówkach – w tych momentach bezcenny okazał się żywy doping kibiców obecnych na hali w Tarnowie.

Polacy prowadzili w trzecim secie przez większość czasu, ale do samego końca musieli zawzięcie walczyć o każdy punkt. Czwarty set rozpoczął się od wzajemnego wyrywania sobie jednopunktowej przewagi, co trwało prawie do samo końca. W międzyczasie siatkarze z Turcji wyszli na 3-punktowe prowadzenie. Na szczęście biało-czerwoni szybko odrobili stratę i przejęli inicjatywę, co zakończyło się zamknięciem meczu po czterech setach.

Polska – Turcja 3:1 (25:17, 20:25, 26:24, 25:23)

Jednym z kluczowych elementów tego zwycięstwa była zagrywka, co po meczu przyznał też rozgrywający Dawid PawlunRóżnicą w końcówce była chyba zagrywka. Bardzo cieszymy się z tego wyniku, bo ciężko było wczoraj zapomnieć o tym półfinale, ale daliśmy radę, bo chcieliśmy wygrać ten mecz, żeby nie zostać tutaj bez medalu.

Mieliśmy tutaj dużo, bardzo dużo dodatkowych zawodników. Muszę przyznać, że chyba nikt z nas nie grał jeszcze przy takiej publiczności. Może tylko Karol Urbanowicz, jak gdzieś grał w pierwszej reprezentacji, ale dla nas to była zupełna nowość. Wiadomo były ciarki, były emocje, ale kibice nas tutaj ponieśli i dzięki nim wygraliśmy dzisiaj i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Mam nadzieję, że tym medalem odwdzięczyliśmy im się za ten doping. To trzecie miejsce smakuje bardzo dobrze – dla nas dzisiaj to był finał, wygraliśmy i będziemy się cieszyli tym medalem — Pawlun dla serwisu pzps.pl.

W wielkim finale po bardzo wyrównanym i pełnym emocji pojedynku lepsi okazali się Włosi, pomimo porażki w pierwszym secie. Francuzi przez całe spotkanie stawiali trudne warunki, ale nie byli w stanie przewyższyć swoich rywali. Mecz zakończył się wynikiem 3:1 (24:26, 25:23, 25:22, 25:21).

Nagrody indywidualne

Wśród zawodników, którzy zostali indywidualnie wyróżnieni zaraz po turnieju znalazło się dwóch Polaków – Michał Gierżot został najlepszym przyjmującym, a Karol Urbanowicz najlepszym środkowym. Obaj podzielili te tytuły z Włochami.

Najlepszy przyjmujący: Tomasso Rinaldi (Włochy) i Michał Gierżot (Polska)
Najlepszy środkowy: Francesco Comparoni (Włochy) i Karol Urbanowicz (Polska)
Najlepszy atakujący: Ibrahim Lawani (Francja)
Najlepszy rozgrywający: Kellian Motta Paes (Francja)
Najlepszy libero: Thibault Loubeyre (Francja)
MVP: Paolo Porro (Włochy)

Były to pierwsze mistrzostwa Europy do lat U-22 w siatkówce, jakie kiedykolwiek się odbyły. Niestety Polakom nie udało się zrewanżować za ubiegłoroczne Euro do lat 21.