Polak wicemistrzem świata w pływaniu! Fenomenalny występ 19-letniego Chmielewskiego

26 lip 2023, 14:40

19-letni Krzysztof Chmielewski odniósł największy sukces w swojej dotychczasowej karierze. Zajął drugie miejsce w finale mistrzostw świata na 200 metrów stylem motylkowym, zdobywając tym samym pierwszy krążek w seniorskich występach.

Kapitalny występ Chmielewskiego

Reprezentant Polski musiał walczyć o upragniony medal do samego końca. Wyprzedził go jedynie ubiegłoroczny mistrz świata z Budapesztu Leon Marchand, a praktycznie na ostatnich metrach odparł ataki Japończyka Tomoru Hondy, który uzyskał czas jedynie o 0,04 s gorszy.

Cały wyścig w wykonaniu Polaka był niezwykle przemyślany. Po pierwszych 50 metrach miał siódmy, przedostatni wynik w stawce. Później jednak zwiększał tempo i po 100 metrach zajmował piąte miejsce, a przed ostatnią długością był czwarty. Na ostatniej prostej uzyskał drugi najlepszy czas, co dało mu srebrny medal.

Uzyskany przez Polaka 1:53,62 nie tylko zapewnił mu drugą lokatę, ale jest także drugim najlepszym wynikiem w historii polskiego pływania. Szybszy od 19-latka był jedynie Paweł Korzeniowski – podczas mistrzostw świata w Rzymie w 2009 roku uzyskał wynik 1:53,23.

Największe sukcesy Krzysztofa Chmielewskiego

To pierwszy tak duży sukces 19-latka w zawodach seniorskich. Dotychczas zdobył dziewięć medali juniorskich imprez. W Rzymie w 2021 roku sięgnął po złoto mistrzostw Europy (200 m st. motylkowym). Rok później na ME w Otopeni również po złoto (200 m st. motylkowym), dwa srebra (400 m i 1500 m st. dowolnym) i brąz (800 m st. dowolnym). W 2022 roku na MŚ w Limie zdobył natomiast cztery krążki – trzy złote (200 m st. motylkowym, sztafeta 4×100 m st. zmiennym i sztafeta mieszana 4×100 m st. zmiennym) i jeden brązowy (400 m st. dowolnym).

Chmielewski ma także za sobą występ na igrzyskach olimpijskich. W 2021 roku w Tokio został pierwszym od dziewięciu lat Polakiem, który zakwalifikował się do finału na 200 m st. motylkowym. W decydującym wyścigu zajął ósme miejsce.