Polscy szachiści bezkonkurencyjni. Trzy medale na mistrzostwach świata

Aktualizacja: 27 lis 2023, 16:53
27 lis 2023, 15:29

Wielkie osiągnięcie polskich szachistów we włoskim Montesilvano. Pomimo ogromnej konkurencji nasza reprezentacja wygrała klasyfikację drużynową mistrzostw świata juniorów, a Jakub Seemann i Paweł Sowiński okazali się najlepsi w swoich kategoriach wiekowych.MŚ juniorów. Polscy najlepsi wśród prawie 800 zawodników

W mistrzostwach świata juniorów wystartowało blisko ośmiuset zawodników z osiemdziesięciu krajów. Polskę reprezentowało dwadzieścioro sześcioro szachistów i szachistek. Największe sukcesy biało-czerwoni odnieśli w kategorii do lat 16, w której złoty medal wywalczył Jakub Seemann, a srebrny Jan Klimkowski. Rywalizacja dwóch reprezentantów Polski o tytuł mistrza świata rozstrzygnęła się w siódmej rundzie.

Wygranie mistrzostw świata to dla mnie fantastyczna sprawa. To spełnienie marzeń i nagroda za naprawdę ciężką pracę. No i jest to oczywiście także motywacja do dalszego treningu. Przed zawodami nie myślałem o tytule, miałem cel, by skupiać się na każdej kolejnej partii  – przyznał Seeman.

Złoto dla Polski wywalczył również Paweł Sowiński. Młody szachista okazał się mistrzem w kategorii do lat 14. Dzięki wspaniałym występom medalistów, ale również bardzo dobrej grze pozostałych uczestników naszej kadry narodowej, reprezentacja Polski wygrała klasyfikację drużynową po raz pierwszy od wielu lat.

mistrzostwa świata szachistów, szachy, reprezentacja Polski
Fot. Przemysław Nikiel / FIDE Media Team Poland

Biało-czerwoni wyprzedzili takie szachowe potęgi, jak m.in. Stany Zjednoczone, Chiny, czy Indie. Miejsca w czołowej dziesiątce, poza wspomnianymi wcześniej medalistami, zajęli Martyna Wikar (dziewczęta do lat 18), Klara Szczotka (dziewczęta do lat 16) oraz Patryk Cieślak (kategoria do lat 14). Z tego wielkiego sukcesu bardzo cieszył się Łukasz Turlej, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej.

Dla wielu postronnych kibiców szachy w Polsce kojarzą się tylko z wybitnym zawodnikiem Janem-Krzysztofem Dudą, czy Radosławem Wojtaszkiem, ale nasza młodzież pokazała, że mamy również nie tylko fantastycznych seniorów, ale także znakomicie rokujących następców – podsumował.Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA