Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce będzie pierwszą oficjalną placówka w kraju w tej dyscyplinie sportu. Świętokrzyska drużyna poinformowała, że prace nad stworzeniem tego niezwykłego miejsca udało się już ukończyć, a oficjalnie otwarcie zaplanowano na środę 28 lutego. Do dyspozycji miłośników sportu zostanie oddane ponad 600 eksponatów.
W budowie muzeum pomogli kibice, trenerzy i byli działacze
Przygotowania do utworzenia muzeum rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Jako lokalizację wskazano wnęki w dwóch korytarzach pod trybunami Hali Legionów. W tworzeniu muzeum dużą rolę odegrali kibice świętokrzyskiego klubu. W listopadzie rozpoczęła się bowiem zbiórka przedmiotów, w którą zaangażowano byłych działaczy, trenerów, zawodników, a także kibiców kieleckiego klubu. Dzięki temu udało się pozyskać m.in. dokument potwierdzający, że założenie klubu miało miejsce 1 września 1965 roku.
Ilość przedmiotów, które udało się uzyskać, jest imponująca. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. kontrakt pierwszego trenera Wacława Mozera, gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, ale też wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary z tym najcenniejszym w historii klubu, czyli za zwycięstwo Industrii Kielce w EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku. Łącznie na ekspozycję składać się będzie ponad 600 różnych artefaktów.
– Powstanie muzeum ma na celu przedstawienie bogatej historii klubu, który wpisał się już na stałe w życie Kielc. Historii, która z jednej strony jest nieznana, zapomniana, ale też niedoceniana. To także hołd dla działaczy, zawodników i trenerów, którzy występowali tu na przestrzeni tych blisko 60 lat – mówi Anna Benicewicz-Miazga, która koordynuje tworzenie muzeum.
Oficjalnie otwarcie już 28 lutego. Muzeum będzie bezpłatne
Klub przygotował także ścianę z tablicą, która będzie klubową “Wall of Fame” i znajdować się będą na niej stalowe gwiazdy z nazwiskami wszystkich zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu. Gwiazd będzie 65 i będą sukcesywnie dokładane.
Uroczysty wernisaż z udziałem darczyńców oraz władz klubu odbędzie się w środę 28 lutego o godz. 17.30. Natomiast dzień później, podczas ostatniego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy będą mogli je podziwiać kibice.
Muzeum Historii Klubu otwarte będzie można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10-16. Wystawa dla zwiedzających jest w tym czasie bezpłatna. Natomiast w dni meczowe wejście do Hali Legionów będzie możliwe jedynie dla posiadaczy biletów i karnetów.
Kielecki Ferguson nie ma dość. Dziesięć lat panowania Tałanta Dujszebajewa