Strona główna Pilka reczna POLSKI-SPORT.PL: Przewodnik Kibica PGNiG Superligi Mężczyzn

POLSKI-SPORT.PL: Przewodnik Kibica PGNiG Superligi Mężczyzn

0

1Przewodnik Kibica PGNiG Superligi Mężczyzn

Z okazji startu PGNiG Superligi Mężczyzn przygotowaliśmy dla Państwa, Przewodnik Kibica. Znajdziecie w nim składy zespołów, transfery, jakich dokonały drużyny, licznie ciekawostki, prognozy oraz historię ligi. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego fana szczypiorniaka. Zapraszamy do przeczytania oraz życzymy miłej lektury!

2Azoty Puławy

Rok założenia: 2003

Sukcesy
PGNiG Superliga: 3. miejsce (2015)
Puchar Polski: 3. miejsce (2013, 2014)

3Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowość WiekWzrostWaga
Vadim BoganovBramkarzRosja2919799
Sebastian ZaporaBramkarzPolska27197104
Jakub KrupaBramkarzCzechy30194108
Emil WiejakBramkarzPolska1719877
Przemysław KrajewskiSkrzydłowyPolska2818483
Adam SkrabaniaSkrzydłowyPolska3018289
Jan SobolSkrzydłowyCzechy3118880
Patryk KuchczyńskiSkrzydłowyPolska3218296
Jakub KosiakSkrzydłowyPolska1818675
Nikola PrceRozgrywającyBośnia i Hercegowina35201115
Michał KubisztalRozgrywającyPolska35194102
Rafał PrzybylskiRozgrywającyPolska24200107
Robert OrzechowskiRozgrywającyPolska2619092
Piotr MasłowskiRozgrywającyPolska2719085
Bartosz KowalczykRozgrywającyPolska1919092
Paweł GrzelakObrotowyPolska28200110
Leos PetrovskyObrotowyCzechy22202128
Mateusz AntolakObrotowyPolska25191105

Trener: Ryszard Skutnik

4Transfery

PrzyszliOdeszli
Jakub KrupaVilius Rasimas
Patryk KuchczyńskiPaweł Ćwikliński
Michał KubisztalMarko Tarabochia
Robert OrzechowskiKrzysztof Łyżwa
Bartosz KowalczykPaweł Kowalik
Leos PetrovskyKosta Savić
Mateusz Kus
Aliaksandr Tsitou

5Podsumowanie


Azoty Puławy przed sezonem 2014/15 dokonały prawdziwej rewolucji w składzie. Z brązowymi medalistami Mistrzostw Polski pożegnało się aż ośmiu zawodników. Aby w nowym sezonie znów powalczyć o miejsce na podium PGNiG Superligi, do Puław zostali sprowadzeni zawodnicy, których w Polsce nie trzeba nikomu przedstawiać. Bowiem tacy szczypiorniści, jak Patryk Kuchczyński, Michał Kubisztal czy Robert Orzechowski będą gwarancją wysokiej jakości w grze podopiecznych Ryszarda Skutnika.

Nasza prognoza: 3-5

6Chrobry Głogów

Rok założenia: 1961 (1998)

Sukcesy:
PGNiG Superliga: 2. miejsce (2006)

7Kadra

8Transfery

PrzyszliOdeszli
Bartosz JureckiMichał Bednarek
Tomasz RosińskiHubert Kaczmarek
Kamil SadowskiJakub Łucak
Kacper PawłowskiTomasz Mochocki
Arkadiusz MiszkaKacper Pawłowski
Tomasz Piskorski
Adam Świątek
Bartosz Witkowski

9Podsumowanie

Foto: spr-chrobry.glogow.pl

Do Głogowa wraca obrotowy reprezentacji Polski, Bartosz Jurecki. 36-latek po grze w Niemczech wraca do swojego byłego klubu. Ma być on nie tylko mózgiem i dowódcą gry, ale także drugim trenerem. Do Chrobrego dołączył także Tomasz Rosiński, który w obecnym sezonie również ma być kluczową postacią drużyny. W przedsezonowych sparingach podopieczni Piotra Zembrzuskiego spisywali się w kratkę, jednak potrafili stawić czoła Fuchse Berlin, z którym toczyli wyrównaną walkę.

Nasza prognoza: 6-8

10Górnik Zabrze

Rok założenia: 1947

Sukcesy
PGNiG Superliga: 1. miejsce (1989, 1990)
2. miejsce (1976, 1979, 1988)
3. miejsce (1967, 1985, 1987, 2014)
Puchar Polski: 1. miejsce (1984, 1988, 1990)

11Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Mateusz KorneckiBramkarzPolska2119491
Sebastian KickiBramkarzPolska3218083
Przemysław WitkowskiBramkarzPolska2218783
Adrian NiedośpiałSkrzydłowyPolska3218599
Aleksandr BuszkowSkrzydłowyBiałoruś3319086
Bartłomiej TomczakSkrzydłowyPolska3018685
Andrzej KryńskiSkrzydłowyPolska2618186
Mariusz JurasikRozgrywającyPolska39190102
Aleksander TatarincewRozgrywającyRosja25208109
Paweł NiewrzawaRozgrywającyPolska2318989
Michał NiedźwieckiRozgrywającyPolska1918789
Rafał GlińskiRozgrywającyPolska3318397
Maciej ŚcigajRozgrywającyPolska33190100
Marek DaćkoObrotowyPolska24198100
Tymoteusz PiątekObrotowyPolska21202115
Jurij GromykoObrotowyBiałoruś31189113

Trener: Mariusz Jurasik

12Transfery

PrzyszliOdeszli
Rafał GlińskiMichał Kubisztal
Andrzej KryńskiPatryk Kuchczyński
Tymoteusz PiątekRobert Orzechowski
Maciej ŚcigajSebastian Suchowicz
Przemysław WitkowskiAdam Twardo

13Podsumowanie

Foto: mmts-kwidzyn.pl

Przed zbliżającym się sezonem w Zabrzu doszło do poważnych roszad w kadrze. Z dwukrotnymi mistrzami Polski pożegnał się Patrik Liljestrand, a nowym szkoleniowcem został grający trener – Mariusz Jurasik. Z Górnika odeszły także najważniejsze ogniwa zespołu – Michał Kubisztal, Patryk Kuchczyński i Robert Orzechowski, którzy w ubiegłym sezonie dla zabrzan zdobyli 225 bramek. Zbliżające się rozgrywki będą testem dla śląskiej drużyny. Czy “Józek” wspierający zespół zarówno z boiska, jak i z ławki trenerskiej pomoże Górnikowi wywalczyć medal?

Nasza prognoza: 4-6

14Gwardia Opole

Rok założenia: 1945

Sukcesy
PGNiG Superliga: 3. miejsce (1964)

 

 

15Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrost Waga
Adam MalcherBramkarzPolska29198114
Sebastian SuchowiczBramkarzPolska3918887
Damian ZającBramkarzPolska18
Emir TaletovićBramkarzSłowenia2518991
Wojciech KnopSkrzydłowyPolska3018275
Paweł ProkopSkrzydłowyPolska3218585
Paweł SwatSkrzydłowyPolska3118585
Wojciech TrojanowskiSkrzydłowyPolska2818282
Adam CiosekRozgrywającyPolska2119187
Kamil MokrzkiRozgrywającyPolska2418588
Sebastian RumniakRozgrywającyPolska3019293
Rok SimićRozgrywającySłowenia2918484
Nenad ZeljićRozgrywającySerbia2519091
Karol CichockiRozgrywającyPolska
Nikola KedzoRozgrywającyChorwacja27204109
Antoni ŁangowskiRozgrywającyPolska2519592
Ivan MilasRozgrywającyBośnia i Hercegowina2319884
Mateusz JankowskiObrotowyPolska27190103
Mindaugas TarcijonasObrotowyLitwa31195102

Trener: Rafał Kuptel

16Transfery

PrzyszliOdeszli
Karol CichockiBogumił Baran
Nikola KedzoKamil Bakcić
Antoni ŁangowskiJakub Kłoda
Ivan MilasRemigiusz Lasoń
Emir TaletovićPłóciennczuk
Mindaugas TarcijonasFilip Scepanović

17Podsumowanie

Gwardia Opole po roku gry na zapleczu PGNiG Superligi wraca do elity. Beniaminek po awansie nie miał łatwo, bowiem musiał się borykać z problemami finansowymi. Jednak władze klubu zdołały wyjść z niekorzystnej sytuacji. Opolanie, mimo niezależnych od nich przeszkód, dobrze spisywali się w spotkaniach testowych. W składzie Gwardii drzemie duży potencjał, co może być kluczowe w walce o pozostanie w PGNiG Superlidze.

Nasza prognoza: 9-11

18KPR Legionowo

Rok założenia: 2009

 

 

19Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Mikołaj KrekoraBramkarzPolska2619188
Tomislav StojkovićBramkarzSerbia30191103
Franci BrinovecSkrzydłowySłowenia22
Damian SulińskiSkrzydłowyPolska2418183
Paweł KowalikSkrzydłowyPolska2419394
Artur BożekRozgrywającyPolska2419585
Kamil CiokRozgrywającyPolska2918487
Paweł GawęckiRozgrywającyPolska28193103
Tomasz MochockiRozgrywającyPolska30194104
Michał PrątnickiRozgrywającyPolska2818287
Witalij TitowRozgrywającyBiałoruś35198105
Adam TwardoRozgrywającyPolska3219893
Łukasz WolskiRozgrywającyPolska3119086
Tomasz KasprzakObrotowyPolska2918898
Marcin SmolarczykObrotowyPolska3118898

Trener: Robert Lis

 

20Transfery

PrzyszliOdeszli
Tomasz MochockiMariusz Kuśmierczyk
Adam TwardoRadosław Dzieniszewski
Tomislav Stojkowić
Paweł Kowalik

21Podsumowanie

KPR Legionowo po raz drugi w swojej historii będzie występować w PGNiG Superlidze. Podopieczni Roberta Lisa znani są ze swojej agresywnej defensywy, która nie jest łatwą przeszkodą do pokonania. Aby ulepszyć obronę, do klubu sprowadzona została była gwiazda Superligi – Tomislav Stojković. Legionowianie świetnie spisywali się w przedsezonowych sparingach, co najlepiej pokazuje siłę drużyny. Zespół z Mazowsza, dzięki swojemu wielkiemu sercu do gry, nie będzie łatwą przeszkodą, nawet dla najlepszych.

Nasza prognoza: 10-12

22MMTS Kwidzyn

Rok założenia: 1998
Sukcesy
PGNiG Superliga: 2. miejsce (2010)
3. miejsce (2009, 2011, 2013)
Puchar Polski: 3. miejsce (2003, 2004, 2005, 2012)

 

23Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Bartosz DudekBramkarzPolska24187119
Paweł KiepulskiBramkarzPolska2819395
Marcin KochańskiBramkarzPolska
Aleksandr KryszeńSkrzydłowyPolska2517681
Grzegorz SzczepańskiSkrzydłowyPolska2518988
Adrian NogowskiSkrzydłowyPolska2518291
Mateusz SerokaSkrzydłowyPolska2717980
Marek Szpera RozgrywającyPolska2819182
Paweł GendaRozgrywającyPolska21197109
Przemysław ZaduraRozgrywającyPolska27198103
Maciej MroczkowskiRozgrywającyPolska3518389
Tomasz KlingerRozgrywającyPolska2418697
Przemysław RosiakRozgrywającyPolska2919097
Maciej PilitowskiRozgrywającyPolska2518685
Michał PotocznyRozgrywającyPolska2018984
Bartosz JaniszewskiObrotowyPolska32189110
Michał Peret ObrotowyPolska28185110

Trener: Patryk Rombel

24Transfery

PrzyszliOdeszli
Bartosz JaniszewskiWiktor Jędrzejewski
Marek SzperaAntoni Łangowski
Kamil Sadowski

25Podsumowanie

Podopieczni Patryka Rombla w przedsezonowych sparingach udowodnili, że w zbliżającym się sezonie trzeba będzie się z nimi liczyć. Choć kwidzynianie nie uniknęli wpadek takich, jak mecz z Wybrzeżem Gdańsk, pokazali potencjał jaki drzemie w drużynie. Wizytówką MMTS-u Kwidzyn jest bardzo dobra gra w defensywie. Dodatkowo przed nowymi rozgrywkami wzmocniona została ofensywa. Do klubu dołączyli Bartosz Janiszewski oraz Marek Szpera. To wszystko sprawia, że szczypiorniści z Kwidzyna powalczą o miejsce w górnej części tabeli PGNiG Superligi.

Nasza prognoza: 5-7

26Pogoń Szczecin

Rok założenia: 1954 (2007)

Sukcesy
PGNiG Superliga: 3. miejsce (1976, 1992)
Puchar Polski: 1. miejsce (1987)

27Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Edin TatarBramkarzBośnia i Hercegowina2618980
Lech KryńskiBramkarzPolska3019394
Mateusz KowalskiBramkarzPolska2019886
Wojciech JedziniakSkrzydłowyPolska2818072
Dawid KrysiakSkrzydłowyPolska1717570
Dariusz ZającSkrzydłowyPolska26
Michal BrunaRozgrywającyCzechy3718890
Mateusz ZarembaRozgrywającyPolska3119897
Paweł KrupaRozgrywającyPolska2619795
Michał GobberRozgrywającyPolska19197100
Michał StatkiewiczRozgrywajacyPolska2019894
Łukasz GierakRozgrywającyPolska27192103
Patryk BiernackiRozgrywającyPolska1919188
Patryk TrzaszczkaRozgrywającyPolska
Łukasz StefanickiRozgrywającyPolska
Kirył KniazieuRozgrywającyBiałoruś25195106
Patryk WalczakObrotowyPolska23198102
Tomasz GrzegorekObrotowyPolska20192100
Dawid FedenczakPolska

Trener: Rafał Biały

28Transfery

PrzyszliOdeszli
Kirył KniazieuMateusz Gmerek
Edin TatarBartosz Konitz
Patryk BiernackiKrzysztof Szczecina
Dariusz ZającWojciech Zydroń
Patryk Trzaszczka
Łukasz Stefanicki
Dawid Fedenczak

29Podsumowanie

Foto: Piotr Jakóbczyk WKS Śląsk Wrocław Handball Team

Odejście Bartosza Konitza spowodowało osłabienie drugiej linii szczecińskiego zespołu. Dlatego do klubu sprowadzony został Kirył Kniazieu, który ma zastąpić holenderskiego szczypiornistę. Dodatkowo skład Pogoni został uzupełniony kilkoma młodymi zawodnikami i to właśnie na rozegraniu należy upatrywać najmocniejszą stronę drużyny. Wielkim wzmocnieniem może się także okazać 26-letni bośniacki bramkarz, Edin Tatar. Przedsezonowe sparingi pokazały, że podopieczni Rafała Białego będą w stanie zakończyć sezon w ścisłej czołówce.

Nasza prognoza: 4-6

30Stal Mielec

Rok założenia: 1952 (1997)

Sukcesy
PGNiG Superliga: 2. miejsce (1975)
3. miejsce (2012)
Puchar Polski: 1. miejsce (1971)

31Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Nebojsa NikolićBramkarzSerbia3819593
Krzysztof LipkaBramkarzPolska3718085
Piotr GasinSkrzydłowyPolska1918576
Michał GasinSkrzydłowyPolska1918474
Michał ChodaraSkrzydłowyPolska2918186
Łukasz JanystSkrzydłowyPolska3217483
Damian KostrzewaSkrzydłowyPolska27188100
Paweł WilkSkrzydłowyPolska3117778
Marcin BasiakRozgrywającyPolska3418685
Grzegorz SobutRozgrywającyPolska32190100
Michał ObiałaRozgrywającyPolska2319295
Wiktor KawkaRozgrywającyPolska1919392
Jakub KłodaRozgrywającyPolska25198100
Damian KrzysztofikObrotowyPolska27190108
Piotr KrępaObrotowyPolska21185108
Michał WypychObrotowyPolska1919690

Trener: Tadeusz Jednoróg

32Transfery

PrzyszliOdeszli
Michał WypychRafał Gliński
Jakub KłodaMirosław Gudz
Wiktor KawkaKamil Krieger
Piotr GasinMarek Szpera
Michał Gasin

33Podsumowanie

Przed nowym sezonem z PGE Stalą Mielec pożegnało się kilku kluczowych zawodników. Aby uzupełnić kadrę do zespołu Tadeusza Jednoroga sprowadzeniu zostali młodzi zawodnicy, jednak mimo to ławka mielczan nie jest szeroka. Brak doświadczenia zawodników, może sprawić, że klub nie będzie w stanie powalczyć o czołówkę PGNiG Superligi.

Nasza prognoza: 8-10

34Śląsk Wrocław

Rok założenia: 1955

Sukcesy
PGNiG Superliga: 1. miejsce (1958, 1961, 1962, 1963, 1965, 1967, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1982, 1997)
2. miejsce (1966, 1969, 1970, 1971, 1980, 1998)
3. miejsce (1957, 1968, 1979, 1981, 1983, 1986, 1988, 1989, 1995, 1996, 2000, 2002, 2003, 2004)

Puchar Polski: 1. miejsce (1959, 1965, 1969, 1976, 1981, 1982, 1989)
2. miejsce (2005)
3. miejsce (2003)

35Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Krzysztof SzczecinaBramkarzPolska2519190
Łukasz BiałaszekSkrzydłowyPolska3118590
Jakub ŁucakSkrzydłowyPolska2618278
Rafał KrupaSkrzydłowyPolska2118890
Michał AdamuszekRozgrywającyPolska29191105
Janja VojvodićRozgrywającySerbia2019189
Djordje GolubovićRozgrywającySerbia2319181
Mateusz PrzybylskiRozgrywającyPolska2419598
Bartosz WróblewskiRozgrywającyPolska2219090
Bartłomiej KoprowskiRozgrywającyPolska26202103
Igor ŻabićObrotowySłowenia2320195
Bartosz WitkowskiObrotowyPolska29190104

Trener: Piotr Przybecki

36Transfery

PrzyszliOdeszli
Igor ŻabićMaciej Ścigaj
Djordje GolubovićAndrzej Kryński
Janja VojvodićAljosa Cudić
Bartosz WitkowskiArkadiusz Miszka
Krzysztof SzczecinaGrzegorz Garbacz
Mateusz PrzybylskiMarcin Schodowski
Jakub ŁucakKamil Herudziński
Iwan Telepnew
Łukasz Jarowicz
Zoran Radojević

37Podsumowanie

Przed nowym sezonem we Wrocławiu doszło do prawdziwej rewolty w kadrze. W klubie zostało zaledwie pięciu zawodników, którzy w poprzednim sezonie także grali w barwach “Wojskowych”. Ze Śląska odszedł lider drużyny – Maciej Ścigaj, który w poprzednich sezonach był gwiazdą zespołu. Wielkim wzmocnieniem dla wrocławian może okazać się Jakub Łucak, który został wypożyczony z Vive Tauronu Kielce. Były reprezentant Polski, jednak nie jest w szczytowej formie, bowiem wraca do gry po poważnej kontuzji kolana. Obecny sezon będzie walką dla Śląska Wrocław o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej Polski.

Nasza prognoza: 9-11

38Vive Tauron Kielce

Rok założenia: 1965

Sukcesy:
PGNiG Superliga: 1. miejsce (1993, 1994, 1996, 1998, 1999, 2003, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015)
2. miejsce (1995, 2004, 2011)
3. miejsce (1980, 1997, 2001, 2005, 2007, 2008)

Puchar Polski: 1. miejsce (1985, 2000, 2003, 2004, 2006, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015)
2. miejsce (1995, 1996, 1997, 2001, 2002, 2007, 2008)

39Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Sławomir SzmalBramkarzPolska3718695
Marin SegoBramkarzChorwacja30194101
Ivan CupićSkrzydłowyChorwacja2917880
Manuel StrlekSkrzydłowyChorwacja2718175
Mateusz JachlewskiSkrzydłowyPolska3118491
Tobias ReichmannSkrzydłowyNiemcy2718785
Michał JureckiRozgrywającyPolska31198111
Grzegorz TkaczykRozgrywającyPolska3519596
Piotr ChrapkowskiRozgrywającyPolska27203100
Karol BieleckiRozgrywającyPolska33202105
Krzysztof LijewskiRozgrywającyPolska32199101
Mariusz JurkiewiczRozgrywającyPolska3319898
Branko VujovićRozgrywającyCzarnogóra1719387
Denis BuntićRozgrywającyChorwacja33198108
Uros ZormanRozgrywający/ObrotowySłowenia2519097
Mateusz KusObrotowyPolska28200100
Julen AguinagaldeObrotowyHiszpania33195110

Trener: Talant Dujszebajew

40Transfery

PrzyszliOdeszli
Jakub ŁucakJakub Łucak (wypożyczenia)
Mariusz JurkiewiczPiotr Grabarczyk
Mateusz KusZeljko Musa
Paweł PaczkowskiTomasz Rosiński
Branko Vujović

41Podsumowanie

Od kilku lat dominacja Vive Tauronu Kielce na krajowym podwórku trwa w najlepsze. W ciągu ostatnich siedmiu lat kieleccy szczypiorniści, sześciokrotnie triumfowali w PGNiG Superlidze. Przed nowym sezonem w drużynie dwunastokrotnych mistrzów Polski doszło do kilku transferów. Największa zmiana została dokonana na pozycji obrotowego, gdzie odszedł Piotr Grabarczyk i Zeljko Musa, a w ich miejsce sprowadzony został Mateusz Kus. W obecnych rozgrywkach szczypiorniści Vive powalczą, aby po raz piąty z rzędu zwyciężyć w mistrzostwach Polski. Bez wątpienia to oni będą faworytem do wygrania PGNiG Superligi.

Nasza prognoza: 1

42Wisła Płock

 

Rok założenia: 1964

Sukcesy
PGNiG Superliga:
1.miejsce (1995, 2002, 2004,2005,2006,2008,2011)
2.miejsce (1992,1993,1996,1997, 1999, 2000, 2001, 2003,2007, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015)
3. miejsce (1990, 1991, 1994, 1998, 2010).

Puchar Polski:
1. miejsce (1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2005, 2007, 2008).
2. miejsce (2003, 2004, 2006, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015).

43    Kadra

Imię i nazwiskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Rodrigo Rodal CorralesBramkarzHiszpania2420199
Marcin WicharyBramkarzPolska3519396
Adam MorawskiBramkarzPolska2119090
Tiago RochaObrotowyPortugalia30196104
Marco Oneto ZunigaObrotowy Chile33201112
Zbigniew KwiatkowskiObrotowy Polska30202120
Adam WiśniewskiSkrzydłowyPolska3519292
Ivan NikcevićSkrzydłowySerbia3418282
Michał DaszekSkrzydłowyPolska2318270
Valentin Marian GhioneaSkrzydłowy Rumunia3119793
Mateusz PiechowskiObrotowyPolska2020898
Dan Emil Racotea RozgrywającyRumunia20202197
Miljan PusicaRozgrywającySerbia24199101
Nemanja ZelenovićRozgrywającySerbia2519495
Angel MontoroRozgrywającyHiszpania26212108
Dmitriy ZhytnikovRozgrywającyRosja2619292
Bartosz Konitz RozgrywającyPolska3119797
Marko TarabochiaRozgrywającyChorwacja2719091

Trener: Manolo Cadenas

44    Transfery

PrzyszliOdeszli
Marco Oneto ZunigaKamil Syprzak
Dmitriy ZhytnikovMariusz Jurkiewicz
Marko TarabochiaAlexandar Tioumentsev
Bartosz Konitz
Łukasz Całujek

45Podsumowanie

Przez ostatnie lata zespół z Płocka żył w cieniu Vive. Dodatkowo z Wisły odeszli najlepsi zawodnicy: Kamil Syprzak do Barcelona Lassa i Mariusz Jurkiewicz do Vive Kielce. Wisła zdążyła jednak uzupełnić kadrę kilkoma solidnymi wzmocnieniami takimi jak reprezentant Rosji, Zhytnikov oraz doświadczony obrotowy Oneto. Drużynę w ostatnim czasie wzmocnili również lepsi zawodnicy z Superligi: Bartosz Konitz i Marko Tarabochia. W starciu o mistrzostwo to zespół z Kielc jest faworytem ale Wisła może powalczyć o co najmniej jedno trofeum w tym sezonie. Ciekaw walka rysuje się też między Azotami Puławy o srebrny medal mistrzostw. Różnice w czołówce się zmniejszają i będzie to wyjątkowo emocjonujący sezon w wykonaniu wyżej wymienionych drużyn.

Nasza prognoza: 2

46Zagłębie Lubin

Rok założenia: 1967

Sukcesy
PGNiG Superliga: 1. miejsce (2007)
2. miejsce (2005, 2008)
3. miejsce (2006)

Puchar Polski: 1. miejsce (1993)
2. miejsce (2009, 2010)
3. miejsce (2007, 2008)

47Kadra

Imię i naziwskoPozycjaNarodowośćWiekWzrostWaga
Patryk MałeckiBramkarzPolska2319287
Jurij SzamryłoBramkarzUkraina23196100
Jakub SkrzyniarzBramkarzPolska1918594
Wojciech GumińskiSkrzydłowyPolska2619083
Jan CzuwaraSkrzydłowyPolska2018485
Łukasz KużdebaSkrzydłowyPolska2318278
Mikołaj SzymyślikRozgrywającyPolska3318693
Dawid PrzysiekRozgrywającyPolska2818691
Adam MarciniakRozgrywającyPolska2918886
Jacek KuleszaRozgrywającyPolska2218784
Mateusz WolskiRozgrywającyPolska2618784
Dariusz RosiekRozgrywającyPolska2519184
Faruk HalilbegovićRozgrywającyBośnia i Hercegowina2819796
Oleg MacharashviliRozgrywającyUkraina2919591
Michał StankiewiczObrotowyPolska30190107

Trener: Paweł Noch

48Transfery

PrzyszliOdeszli
Nikola DzonoLeszek Michałów
Mirosław GudzJarosław Paluch
Kamil KriegerPatryk Wiącek (wypożyczenie)
Tomasz Pietruszko
Jakub Skrzyniarz

49Podsumowanie

Po kolejnym nieudanym sezonem w wykonaniu “Miedziowych”, w klubie doszło do poważnych zmian. Zwolniony został pierwszy trener drużyny, Jerzy Szafraniec, a wraz z nim odszedł jego asystent, Zygmunt Woźniczka. Nowym szkoleniowcem Zagłębia został Paweł Noch, z którym do Lubina przyszło także trzech zawodników PGE Stali Mielec – Nikola Dzono, Mirosław Gudz oraz Kamil Krieger. Te wzmocnienia mogą podnieść poziom drużyny, lecz na koniec sezonu Zagłębia prawdopodobnie nie zobaczymy w czołówce PGNiG Superligi.

Nasza prognoza: 7-9

50PGNiG Superliga Mężczyzn

Rok założenia: 1956

Założyciel: ZPRP

 

Pierwszy zwycięzca: Sparta Katowice

Najwięcej zwycięstw: Śląsk Wrocław (15)

Obecny zwycięzca: Vive Tauron Kielce

51Triumfatorzy

Sezon1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1956/1957Sparta KatowiceZwierzyniecki KrakówŚląsk Wrocław
1957/1958Śląsk WrocławSparta KatowiceWybrzeże Gdańsk
1958/1959Sparta KatowiceWybrzeże GdańskStart Gniezno
1959/1960Sparta KatowiceWybrzeże GdańskAZS Katowice
1960/1961Śląsk WrocławSparta KatowiceAZS Katowice
1961/1962Śląsk WrocławSparta KatowiceAZS Katowice
1962/1963Śląsk WrocławAZS KatowiceSparta Katowice
1963/1964AZS KatowiceSparta KatowiceSparta Katowice
1964/1965Śląsk WrocławSpójnia GdańskWybrzeże Gdańsk
1965/1966Wybrzeże GdańskŚląsk WrocławSpójnia Gdańsk
1966/1967Śląsk WrocławWybrzeże GdańskPogoń Zabrze
1967/1968Spójnia GdańskWybrzeże GdańskŚląsk Wrocław
1968/1969Spójnia GdańskŚląsk WrocławWybrzeże Gdańsk
1969/1970Spójnia GdańskŚląsk WrocławGrunwald Poznań
1970/1971Grunwald PoznańŚląsk WrocławAnilana Łódź
1971/1972Śląsk WrocławGrunwald PoznańAnilana Łódź
1972/1973Śląsk WrocławSpójnia GdańskGrunwald Poznań
1973/1974Śląsk WrocławSpójnia GdańskAnilana Łódź
1974/1975Śląsk WrocławStal MielecAnilana Łódź
1975/1976Śląsk WrocławPogoń ZabrzePogoń Szczecin
1976/1977Śląsk WrocławAnilana ŁódźGrunwald Poznań
1977/1978Śląsk WrocławHutnik KrakówAnilana Łódź
1978/1979Hutnik KrakówPogoń ZabrzeŚląsk Wrocław
1979/1980Hutnik KrakówŚląsk WrocławKorona Kielce
1980/1981Hutnik KrakówWybrzeże GdańskŚląsk Wrocław
1981/1982Śląsk WrocławWybrzeże GdańskAnilana Łódź
1982/1983Anilana ŁódźWybrzeże GdańskŚląsk Wrocław
1983/1984Wybrzeże GdańskAnilana ŁódźHutnik Kraków
1984/1985Wybrzeże GdańskAnilana ŁódźPogoń Zabrze

52Triumfatorzy

Sezon1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1985/1986Wybrzeże GdańskAnilana ŁódźŚląsk Wrocław
1986/1987Wybrzeże GdańskAnilana ŁódźPogoń Zabrze
1987/1988Wybrzeże GdańskPogoń ZabrzeŚląsk Wrocław
1988/1989Pogoń ZabrzeWybrzeże GdańskŚląsk Wrocław
1989/1990Pogoń ZabrzeWybrzeże GdańskWisła Płock
1990/1991Wybrzeże GdańskGrunwald PoznańWisła Płock
1991/1992Wybrzeże GdańskPetrochemia PłockPogoń Szczecin
1992/1993Iskra KielcePetrochemia PłockWarszawianka Warszawa
1993/1994Iskra KielceWarszawianka WarszawaPetrochemia Płock
1994/1995Petrochemia PłockIskra KielceŚląsk Wrocław
1995/1996Iskra KielcePetrochemia PłockŚląsk Wrocław
1996/1997Śląsk WrocławPetrochemia PłockIskra Kielce
1997/1998Iskra KielceŚląsk WrocławPetrochemia Płock
1998/1999Iskra KielcePetrochemia PłockWarszawianka Warszawa
1999/2000Wybrzeże GdańskPetrochemia PłockŚląsk Wrocław
2000/2001Wybrzeże GdańskOrlen PłockStrzelec LM Kielce
2001/2002Orlen PłockWarszawianka WarszawaŚląsk Wrocław
2002/2003Vive KielceWisła PłockŚląsk Wrocław
2003/2004Wisła PłockVive KielceŚląsk Wrocław
2004/2005Wisła PłockZagłębie LubinVive Kielce
2005/2006Wisła PłockChrobry GłogówZagłębie Lubin
2006/2007Zagłębie LubinWisła PłockVive Kielce
2007/2008Wisła PłockZagłębie LubinVive Kielce
2008/2009Vive KielceWisa PłockMMTS Kwidzyn
2009/2010Vive Targi KielceMMTS KwidzynWisła Płock
2010/2011Orlen Wisła PłockVive Targi KielceMMTS Kwidzyn
2011/2012Vive Targi KielceOrlen Wisła PłockTauron Stal Mielec
2012/2013Vive Targi KielceOrlen Wisła PłockMMTS Kwidzyn
2013/2014Vive Targi KielceOrlen Wisła PłockGórnik Zabrze
2014/2015Vive Targi KielceOrlen Wisła PłockAzoty Puławy

53Z naszej strony

Z wielką przyjemnością zaprezentowaliśmy Państwu złożony z 53 stron Przewodnik Kibica. Znaleźliście w nim najważniejsze informacje dotyczące drużyn występujących w PGNiG Superligi oraz polskiej ekstraklasy. Mamy nadzieję, że jesteście Państwo zadowoleni z naszej pracy. Zapraszamy do częstego odwiedzania strony Polski-Sport.pl. Z wielką chęcią usłyszymy Wasze propozycje, jak ulepszyć następne Przewodniki. Wszystkim kibicom polskich drużyn życzymy, aby ich ukochana drużyna na koniec sezonu mogła cieszyć się z jak najwyższej pozycji w końcowym rozrachunku.

Komentarze