PŚ w Lake Placid. Zwycięstwo Kosa. Zniszczoł z najlepszym wynikiem w karierze

10 lut 2024, 17:23

Lovro Kos wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, który odbył się w amerykańskim Lake Placid. Na skoczni Mackenzie Intervale Ski Jump (HS128) najlepszy wynik w karierze wyrównał Aleksander Zniszczoł. Polak zakończył zawody na szóstym miejscu.

Kos z pierwszą wygraną w Pucharze Świata. Zniszczoł szósty

Na obiekcie zlokalizowanym w stanie Nowy Jork podopieczni Thomasa Thurnbichlera mogli się czuć jak w domu. Podobnie jak przed rokiem pod skocznie przybyło kilka tysięcy polskich fanów, którzy głośnym dopingiem wspierali naszych skoczków. Podczas piątkowych treningów i kwalifikacji Biało-Czerwoni zajmowali miejsca poza ścisłą czołówką. W serii, która wyłoniła uczestników głównej części rywalizacji, trzech z nich zajęło lokaty w drugiej dziesiątce.

Najlepszym skoczkiem pierwszego z trzech zaplanowanych na trwający weekend konkursów był Lovro Kos. Słoweński skoczek w pierwszej serii uzyskał 123,5 m, a kilkadziesiąt minut później wylądował na 125 m i po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Marius Lindvik. Ponownie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Aleksander Zniszczoł. 29-letni zawodnik po pierwszej próbie zajmował pozycji w trzeciej dziesiątce, ale w drugiej zaprezentował się zdecydowanie lepiej i awansował na szóstą lokatę.

W finałowej serii zobaczyliśmy trzech naszych reprezentantów. Dawid Kubacki uplasował się na siedemnastej pozycji, a Piotr Żyła skończył zawody na dwudziestej pierwszej lokacie. Awansu do najlepszej trzydziestki nie wywalczyli Paweł Wąsek i Kamil Stoch.

W sobotę późnym wieczorem czasu polskiego (godzina 23:00) odbędzie się jeszcze jeden konkurs Pucharu Świata. Będzie to jednak rywalizacja duetów, w której zaprezentują się Dawid Kubacki i Aleksander Zniszczoł. Na liście startowej zawodów „Super Team” znalazło się jedenaście drużyn.