PŚ w Sapporo: Wielki triumf Domena Prevca, Żyła zdyskwalifikowany za kombinezon

18 lut 2024, 10:00

Słoweniec Domen Prevc wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Najlepszym z Polaków ponownie był Aleksander Zniszczoł, który zajął 14. miejsce. W drugiej serii nie wystąpił zdyskwalifikowany za kombinezon Piotr Żyła.

Prevc liderem na półmetku, dyskwalifikacja Żyły

Liderem zmagań w Sapporo po pierwszej serii dość niespodziewanie był Słoweniec Domen Prevc, który skoczył 136,5 metra. Drugi był Norweg Kristoffer Eriksen Sundal, który skoczył trzy metry dalej, a trzecie miejsce zajmował reprezentant gospodarzy, Ren Nikaido (136 metrów).

Najwyżej z Polaków był Aleksander Zniszczoł, który plasował się na 9. pozycji (129 metrów). Do drugiej serii awansowali jeszcze Kamil Stoch (25. miejsce) i Dawid Kubacki (26. miejsce). Klemens Murańka był dopiero 44., a Piotr Żyła został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Prevc zwycięża, Zniszczoł na 14. miejscu

W drugiej serii Domen Prevc utrzymał pozycję lidera – skoczył 139,5 metra i po raz pierwszy od niemal pięciu lat wygrał zawody PŚ. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, który awansował z czwartej lokaty, a na najniższym stopniu podium uplasował się Kristoffer Eriksen Sundal.

Z czołowej 10. wypadł natomiast Aleksander Zniszczoł, który zakończył konkurs na 14. pozycji. Kamil Stoch awansował o kilka miejsc i zajął 18. pozycję, natomiast Dawid Kubacki został sklasyfikowany na 25. lokacie.

PŚ w Sapporo – wyniki niedzielnego konkursu

1. Domen Prevc (Słowenia) – 273,6 pkt (136,5 m, 139,5 m)
2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) – 269,8 pkt (133 m, 139 m)
3. Kristoffer Eriksen Sundal (Norwegia) – 261,7 pkt (139,5 m, 138 m)
4. Stefan Kraft (Austria) – 260,0 pkt (129,5 m, 138,5 m)
5. Manuel Fettner (Austria) – 258,0 pkt (128 m, 140 m)

14. Aleksander Zniszczoł (Polska) – 222,6 pkt (129 m, 124 m)

18. Kamil Stoch (Polska) – 215,9 pkt (119,5 m, 128,5 m)

25. Dawid Kubacki (Polska) – 201,1 pkt (118 m, 122,5 m)

Niedzielny konkurs na Okurayamie był zakończenie pozaeuropejskiej części rywalizacji w Pucharze Świata. Teraz skoczkowie wrócą do Europy i w kolejny weekend powalczą w trzech konkursach (dwa indywidualne, jeden duetów) na mamucie w niemieckim Oberstdorfie.

PŚ w Sapporo: Kraft wygrywa, Kubacki najwyżej z Polaków. Kasai zapisał się w historii

Źródło:Polski-Sport.pl