PŚ w Vikersund: pięciu Polaków w drugiej serii, sensacyjny triumfator!

12 lut 2016, 22:23

Całkiem nieźle spisali się polscy skoczkowie podczas konkursu lotów narciarskich, który odbył się w norweskim Vikersund. W finałowej “30” znalazło się pięciu Polaków, a najwyżej sklasyfikowany Kamil Stoch zajął 14. miejsce. Zawody sensacyjnie zwyciężył reprezentant Słowenii – Robert Kranjec.

Kamil Stoch zaliczył podczas zawodów w Vikersund duży skok w klasyfikacji generalnej. Po pierwszej serii, w której skoczył ledwie 185 metrów zajmował dopiero 27. miejsce, ale kapitalna riposta w drugiej próbie i lot na 221 metr dały dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu ogólną notę 340,6 i awans na 14. pozycję.

Równo skakał dzisiaj też powracający do rywalizacji na najwyższym poziomie Piotr Żyła. Pierwszy skok w wykonaniu reprezentanta Polski na odległość 200 metrów dał mu 17. pozycję. Druga próba była aż o 9,5 metra krótsza, ale Polak spadł ledwie o jedną pozycję, co jest świetnym prognostykiem przed innymi konkursami.

Kolejnym Polakiem w finałowej “30-tce” był Dawid Kubacki. Na pewno można było liczyć na więcej po pierwszym skoku na 194,5 metra i 26. pozycji. W drugiej serii świetnie spisujący się latem skoczek uzyskał ledwie 173,5 metra, ale wielu zawodników skakało jeszcze słabiej, co w efekcie dało 23. miejsce.

Stefan Hula i Maciej Kot uplasowali się odpowiednio na 26. i 30. pozycji. To na pewno nie były skoki, których można by było oczekiwać od tych zawodników. Pierwszy z nich uzyskał  w pierwszej serii 192,5 metra, ale w drugiej próbie uzyskał aż o 59 metrów mniej. Maciej Kot w pierwszej serii uzyskał ten sam rezultat co Hula, ale w drugiej serii wszystko zaprzepaścił skok na 114 metrów.

Zawody wygrał rewelacyjny Robert Kranjec. Po pierwszej serii, w której skoczył on 236 metrów, w drugim skoku wylądował on o 3,5 metra dalej i wyprzedził Kennetha Gangnesa (234,5 i 235 metrów). Podium uzupełnił “im starszy tym lepszy” Noriaki Kasai (231,5 i 230 metrów).