PŚ w Willingen: Żyła doczekał się podium, Kobayashi znów bezkonkurencyjny

17 lut 2019, 17:46

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w trzecim konkursie Willingen Five. Po raz jedenasty w tym sezonie triumfował Japończyk Ryoyu Kobayashi przed Niemcem Markusem Eisenbichlerem.

W 1 serii do skoku Ryoyu Kobayashiego trzech biało-czerwonych zajmowało trzy pierwsze lokaty. Żyła o 0,4 punktu wyprzedzał Stocha, a ten o 0,4 punktu Kubackiego. Lądowali oni odpowiednio na 142, 138,5 oraz 143 metrze. Kolejne dwie pozycje zajmowali Norwegowie Forfang i Johansson. Japończyk pozbawił jednak nadziei Polaków na utrzymanie swoich pozycji skacząc aż 146 metrów. Z notą 128,3 o 9,5 punktu wyprzedzał Żyłę. Do finałowej serii awansowali również Jakub Wolny (17 miejsce) oraz Maciej Kot (26 miejsce). W czwartej dziesiątce konkurs zakończył Stefan Hula.

2 seria zdecydowanie należała do gospodarzy, którzy zaatakowali z dalszych pozycji. na 7 skoków do końca Niemcy zajmowali 3 czołowe miejsca. Prowadził Eisenbichler przed Freitagiem i Geigerem. Nic nie zmieniło się po skokach Zajca, Johanssona ani Forfanga. Wtedy przyszła kolej na trójkę Polaków. Dobry skok oddał najpierw Dawid Kubacki. 139 metrów dało mu jednak tylko 3 miejsce minimalnie za Freitagiem. Chwilę po nim wyraźnie gorzej spisał się Kamil Stoch, który uzyskał 134,5 metra w dodatku z bardzo słabym lądowaniem i zajmował 5 miejsce. Na szczęście lepiej spisał się Piotr Żyła. W dobrym stylu osiągnął 137,5 metra. Na Eisenbichlera okazało się to jednak zbyt mało. Wiślanin przegrał z nim o 2,8 punktu. Formalności dopełnił Kobayashi skokiem na 144 metry. Japończyk wygrał swój jedenasty konkurs w tym sezonie z przewagą 21,6 punktu. Jakub Wolny ukończył zawody na 16 pozycji, Maciej Kot spadł na 30 miejsce.