PŚ w Zakopanem: Dawid Kubacki na drugim miejscu! Granerud minimalnie przed Polakiem

15 sty 2023, 17:53

Dawid Kubacki zajął drugie miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Po pierwszej serii Polak był zdecydowany liderem, ale w finałowej serii po znakomitej próbie przegonił go Norweg Halvor Egner Granerud.

Od początku niedzieli warunki pogodowe nad Wielką Krokwią były niepokojące. Z uwagi na porywisty wiatr konieczne było odwołanie serii próbnej, a do tego pojawiały się wątpliwości, czy uda się rozegrać konkurs główny. Zapowiedzi na drugą część dnia były jednak znacznie bardziej pozytywne.

Kubacki zdominował rywalizację w pierwszej serii

Okazało się, że wiatr był dla skoczków przychylny, choć niektórzy startowali w bardzo trudnych warunkach. Przykładem był szósty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Manuel Fettner – Austriak po pierwszej serii i skoku na odległość 112 metrów był na 28. miejscu. Podczas jego próby wiatr osiągał jednak 1,5 m/s, za co dostał aż 25 punktów rekompensaty.

Znakomicie w tych niełatwych warunkach poradził sobie za to Dawid Kubacki. Lider klasyfikacji PŚ skoczył aż 137,5 metra przy wietrze o prędkości 0,6 m/s, co dało mu wyraźne prowadzenie. Polak miał przewagę aż 8,7 punktu nad drugim Janem Hoerlem (139 metrów) i 15,8 punktu nad Mariusem Lindvikiem (128 metrów) i Halvorem Egnerem Granerudem (129 metrów).

W czołówce po pierwszej serii znalazł się także Kamil Stoch – był szósty (126,5 metra). Do drugiej serii awansowali także Jan Habdas (14. miejsce, 129 metrów), Aleksander Zniszczoł (27. miejsce, 125 metrów) i Paweł Wąsek (30. miejsce, 118 metrów). Dużego pecha miał Piotr Żyła, który skoczył tylko 111,5 metra i uplasował się na 39. miejscu.

PŚ w Zakopanem – Klasyfikacja po pierwszej serii

1. Dawid Kubacki (Polska) – 149,5 pkt. (137,5 m)
2. Jan Hoerl (Austria) – 140,8 pkt. (139 m)
3. Marius Lindvik (Norwegia) – 133,7 pkt. (128 m)
3. Halvor Egner Granerud (Norwegia) – 133,7 pkt. (129 m)
5. Stefan Kraft (Austria) – 131,7 pkt. (134 m)
6. Kamil Stoch (Polska) – 131,4 pkt. (126,5 m)
7. Andreas Wellinger (Niemcy) – 129,1 pkt. (133 m)
8. Ziga Jelar (Słowenia) – 127,6 pkt. (133 m)
9. Lovro Kos (Słowenia) – 127,5 pkt. (129,5 m)
10. Anze Lanisek (Słowenia) – 126,2 pkt. (126 m)

14. Jan Habdas (Polska) – 121,4 pkt. (129 m)

27. Aleksander Zniszczoł (Polska) – 114,6 pkt. (125 m)

30. Paweł Wąsek (Polska) – 109,7 pkt. (118 m)

39. Piotr Żyła (Polska) – 93,8 pkt. (111,5 m)

Granerud dogonił Kubackiego

W drugiej serii ponownie to warunki dyktowały sytuację na skoczni, ale najlepsi zawodnicy Pucharu Świata byli w stanie sobie z nimi poradzić. Dawid Kubacki miał jednak sporego pecha – podczas jego próby na odległość 124 metrów wiatr wiał z prędkością 1,2 m/s, co oznaczało 20-punktową rekompensatę i tylko drugie miejsce. Polak przegrał o 1,1 punktu z Halvorem Egnerem Granerudem, który skoczył aż 141 metrów.

Trzecie miejsce po fenomenalnej próbie zajął Stefan Kraft – Austriak w korzystnych warunkach skoczył aż 145,5 metra. Czwarte miejsce z kolei zajął Anze Lanisek, natomiast będący na szóstej lokacie po pierwszej serii Kamil Stoch ostatecznie uplasował się na siódmej pozycji – drugi z Polaków również miał trudne warunki (1,1 m/s), przez co skoczył 124 metry.

Pozostali reprezentanci Polski ukończyli rywalizację w trzeciej dziesiątce. Jan Habdas ostatecznie zajął 21. miejsce (123 metry), Aleksander Zniszczoł był 27. (129 metrów), natomiast Paweł Wąsek 30. (114 metrów).