PŚ Willingen: Forfang wygrywa, Stoch i Żyła na podium!

4 lut 2018, 12:17

Pierwsza edycja Willingen Five zakończona! W niedzielnym konkursie dominował Norweg, Johann Andre Forfang. Podium uzupełnili Biało-Czerwoni! Kamil Stoch zajął drugą lokatę, a trzeci był… Piotr Żyła!

I seria konkursowa:

Najdłuższy skok w pierwszej serii konkursowej niedzielnych zmagań w Willingen oddał Johann Andre Forfang. Norweg poleciał na 147,5 m. Drugi był Kamil Stoch (145,5 m), który dzięki temu powrócił na pozycję lidera cyklu Willingen Five. Podobnie jak w dniu wczorajszym, trzecią lokatę zajmował Dawid Kubacki (138 m) ze stratą 8,1 pkt do Stocha. Biało-Czerwoni tracili odpowiednio 4,2 pkt. oraz 12,3 pkt. do liderującego Forfanga. Tuż za czołową trójką uplasowali się Nejc Dezman (142,5 m) i Markus Eisenbichler (140 m).

Na szóstej, bardzo dobrej pozycji plasował się trzeci z Polaków, Piotr Żyła (142 m), który wyprzedzał Norwegów – Halvora Egnera Graneruda (142,5 m) i Andersa Fannemela (143 m). Czwartym Polakiem w czołowej “10” był dziewiąty Maciej Kot (142 m).

Do finałowej serii awansowało łącznie pięciu Polaków. Dwudziestą trzecią lokatę na półmetku zajmuje Stefan Hula (126,5 m). Nie udało się jedynie Jakubowi Wolnemu (128 m), który zajął trzydziestą pierwszą pozycję.

Po pierwszej serii zawodów Kamil Stoch objął prowadzenie w Willingen Five. Daniel Andre Tande (136,5 m) i Richard Freitag (128 m) na półmetku rywalizacji zajmowali odległe 14. i 17. miejsca.

Pierwszą serię zawodów rozpoczęto z 9. belki startowej. Po skoku Piotra Żyły obniżono belkę do 8. platformy.

II seria konkursowa:

Johann Andre Forfang w drugiej serii konkursowej uzyskał 144,5 metrowy skok. Kamil Stoch (140,5 m) stracił jedynie 2 punkty do pierwszego miejsca. Ku zaskoczeniu podium uzupełnił Piotr Żyła (138,5 m). Za czołową trójką zawodów uplasowali się: Robert Johansson (140,5 m) oraz Daniel Andre Tande (138,5 m).

Pozycje w czołowej “10” obronili pozostali Biało-Czerwoni: 7. był Dawid Kubacki (133,5 m), a Maciej Kot w drugiej próbie uzyskał 133,5 m co pozwoliło mu zająć 8. lokatę.

W drugiej serii prawdziwą “petardę” oddał Stefan Hula. Polak wylądował na rozmiarze skoczni w Willingen wynoszącym 145 m! Dzięki temu, Polak awansował na 12. lokatę. To awans aż o 11 oczek w górę!

O ogromny pechu może mówić Richard Freitag. Po fatalnym skoku na 118,5 m, Niemiec zajął ostatecznie 28. miejsce tracąc tym samym podium Willingen Five oraz plastron lidera Pucharu Świata.

Druga seria konkursowa rozegrana została w całości z 9. platformy startowej.

Już od czwartku rozpocznie się impreza docelowa sezonu 2017/18! Igrzyska w Pyongczang!