Puchar Polski: Zacięta walka w pierwszym półfinale, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwycięża

6 lut 2016, 16:18

W pierwszym półfinale Pucharu Polski spotkały się drużyny ZAKSY Kędzierzyn-Koźle oraz Lotosu Trefla Gdańsk. Gdańszczanie jako obrońcy trofeum nie podołali zadaniu i ulegli obecnemu liderow Plusligii, przegrywając po trzech przewrotnych setach pełnych walki.

Inauguracyjnego seta lepiej rozpoczęli aktualni liderzy tabeli Plusligii (3:1). Efektownie w ataku spisywał się Kevin Tillie, co wraz ze świetnym rozegraniem dawało kędzierzynianom przewagę (6:2). Choć w szeregach Lotosu Trefla Gdańsk brakowało skuteczności, to pomyłki siatkarzy z Kędzierzyna pozwoliły utrzymać gdańszczanom czteropunktowy dystans (8:4). Obrońcy trofeum kiepsko spisywali się szczególnie w polu serwisowym, uniemożliwiając sobie odrobienie strat (11:8). Kędzierzynianie nie umieli wykorzystać dobrych obron Pawła Zatorskiego, gdy tymczasem podopieczni Andrei Anastasiego nie wstrzymywali ręki w ataku (12:11). Rozpoczęła się walka punkt za punkt, która trwała do drugiej przerwy technicznej (16:15). ZAKSA Kędzierzyn-Koźle utraciła pewność gry z początku seta, co od razu odbiło się na wyniku. Gdańszczanie wciąż deptali rywalom po piętach. Kędzierzynianie wypracowali sobie dwupunktowy bufor bezpieczeństwa (18:16), który jednak nie utrzymał się długo. Lotos Trefl Gdańsk wykorzystał piłkę przechodzącą, tym samym doprowadzając do remisu (19:19). Końcówka zapowiadała się nerwowo. Walka była niezwykle zacięta, a zespoły naprzemiennie zdobywały punkty (22:22). Jednak przestój w drużynie gdańszczan doprowadził do pierwszej piłki meczowej na rzecz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (24:22). Lotos Trefl Gdańsk obronił się, lecz tylko raz i musiał uznać wyższość rywala (25:22).

Druga partia to wyrównany początek i ciekawe akcje po obu stronach siatki (2:2). Efektowny atak przez środek Jurija Gladyra doprowadził do remisu (5:5), jednak tym razem to ZAKSA Kędzierzyn-Koźle musiała gonić wynik. Na pierwszej przerwie technicznej kędzierzynianie objęli nieznacznie prowadzenie (8:7), po tym jak serią udało im się zdobyć trzy punkty z rzędu za sprawą świetnego bloku w wykonaniu Benjamina Toniuttiego. Po chwili dwa oczka przewagi uzyskali siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk, a mecz stał się bardzo widowiskowy (9:11). Liderzy Plusligii szybko powrócili do prymatu, odnotowując na swym koncie kolejną serię punktów dzięki czujnej grze w bloku (13:11). Gra gdańszczan posypała się, gdy tymczasem ZAKSA zaczęła agresywnie prezentować się w ataku. Przepaść punktowa powiększała się (16:12). Seria zepsutych zagrywek w obu zespołach zwolniła nieco tempo rozgrywki, a prymat wciąż wiedli kędzierzynianie (19:15). Spotkanie wydawało się już przesądzone, ale Lotos Trefl Gdańsk nie złożył broni, a dobra dyspozycja Wojtka Grzyba w polu serwisowym umożliwiła gdańszczanom zniwelowanie strat do minimum (19:18). Nic to jednak nie zmieniło, bowiem kędzierzynianie znów zaczęli zdobywać punkt po punkcie, a seria ta pomału wiodła ich ku zwycięstwu w tej partii (22:18). ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie doprowadziła tę odsłonę do końca (25:21).

Kolejny set rozpoczął się od zaciętej rywalizacji (3:3). Akcje obfitowały w proste błędy, bowiem siatkarze zarówno jednej jak i drugiej drużyny wciąż atakowali w aut. Zaliczkę punktową wypracowali sobie kędzierzynianie (6:3), jednak Lotos Trefl Gdańsk nie pozwalał odskoczyć przeciwnikowi i konsekwentnie gonił wynik (6:5). Pomyłki wkradły się również do rozegrania gdańszczan, co tylko ułatwiło ZAKS-ie objęcie dominacji w tej partii (10:6). Gdańszczanie stanęli w miejscu, podczas gdy rywale wciąż zaskakiwali w kontrataku (13:7). Kędzierzynianie świetnie prezentowali się również w bloku, co boleśnie odczuwali obrońcy trofeum, pozostając daleko w tyle (16:9). Zrezygnowana postawa Lotosu Trefla Gdańsk nie zapowiadała rywalizacji. Set wydawał się przesądzony (20:11). Odsłona ta zakończyła się zdecydowaną dominacją ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, a partia okazała się widowiskiem bez historii (25:17).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Lotos Trefl Gdańsk 3:0 (25:22, 25:21, 25:17)

MVP: Benjamin Toniutti

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Konarski, Deroo, Tillie, Wiśniewski, Toniutii, Zatorski, Buszek, Gladyr, Czarnowski, Semeniuk, Bociek, Banach, Rejno, Pająk.

Lotos Trefl Gdańsk: Mika, Grzyb, Gawryszewski, Troy, Schwarz, Falaschi, Gacek, Hebda, Schulz, Ratajczak, Czunkiewicz, Dębski, Stępień.