Strona główna Kolarstwo Rafał Majka zwycięzcą 5. etapu TdP!!!

Rafał Majka zwycięzcą 5. etapu TdP!!!

0

Stało się to na co czekaliśmy od początku! Rafał Majka wygrał 5. etap Tour de Pologne!

Etap, który kończył się na Słowacji, a dokładnie w Szczyrbskim Jeziorze trzymał w napięciu do samego końca! Najpierw mieliśmy do czynienia z ucieczką ośmiu kolarzy, wśród nich było dwóch Polaków: Paweł Bernas z reprezentacji oraz Maciej Paterski z zespołu CCC Polsat Polkowice. Pierwszy wygrywał lotne premie, drugi – pierwsze dwie górskie, co po dniu przerwy pozwoliło mu odzyskać różową koszulkę najlepszego “górala”.

Na trzeciej górskiej premii, gdy kolarze po raz pierwszy przejeżdżali przez Szczyrbskie Jezioro (138 km), sytuacja była już inna: peleton zlikwidował ucieczkę i jechał 20 sekund za Kanadyjczykiem Christianem Meierem. Zawodnik grupy Orica utrzymywał tę niewielką przewagę przez dłuższy czas. Został doścignięty dopiero 11 km przed metą.

Tam sprawy w swoje ręce wziął już Rafał Majka, który wyprzedził Benata Intxaustiego oraz Jona Izagirre! To pierwszy etapowy triumf Polaka od 10 lat! Wtedy to najlepszy na terenie Olsztyna był Marcin Sapa, a kilka dni później w okolicach Karpacza triumfował Marek Rutkiewicz.

W klasyfikacji generalnej Rafał Majka jest już drugi. Wyprzedzający go Czech- Petr Vakoc zyskuje nad Polakiem tylko sekundę!

Autor: Damian Wilary