Strona główna Kolarstwo Rafał Majka zwycięzcą etapu Tour de France!!!

Rafał Majka zwycięzcą etapu Tour de France!!!

0

Rafał Majka po znakomitej jeździe zwyciężył w 14. etapie Tour de France, który prowadził z Grenoble do Risoul (177 km). To największy sukces w karierze kolarza grupy Tinkoff-Saxo.

W sobotę uczestnicy Tour de France po raz kolejny rywalizowali w Alpach. Tym razem mieli oni do pokonania trzy długie podjazdy. Na jednym z nich umiejscowiono premię górską najwyższej kategorii. Punkt ten był jednocześnie “dachem” Tour de France. Kolarze wjechali na 2360 m n.p.m. Czternasty etap był pokazem siły Rafała Majki. Polak zaatakował już na jego początku i przez 170 kilometrów jechał w uciekającej grupie. Do tego Majka zdobywał cenne punkty do klasyfikacji najlepszego górala.

Swoje wysokie umiejętności Majka pokazał na 9 kilometrów przed metą. Wówczas na ostatnim podjeździe zdecydował się na samotny atak. Żaden z rywali nie wytrzymał jego szybkiego tempa. Przewaga polskiego kolarza wyniosła maksymalnie ponad minutę. W pogoń za Majką rzucił się Vincenzo Nibali, który na metę wjechał o 24 sekundy później niż kolarz grupy Tinkoff-Saxo. Tym samym Polak udanie zastąpił Alberto Contadora, który był liderem tego zespołu, lecz kilka dni temu z powodu kontuzji musiał się wycofać z walki o zwycięstwo.

To drugie w historii zwycięstwo polskiego kolarza w największym wyścigu kolarskim na świecie. W 1993 roku jako pierwszy linię mety na 16. etapie Tour de France minął Zenon Jaskuła. Wyczyn Majki zapisze się złotymi zgłoskami w historię polskiego kolarstwa.

Wyniki 14. etapu Tour de France:

Miejsce Zawodnik Czas
1 Rafał Majka 5:08:27
2 Vincenzo Nibali + 0:24
3 Jean-Christophe Peraud + 0:26
4 Thibaut Pinot + 0:50
5 Romain Bardet + 0:50
6 Tejay Van Garderen + 0:54
7 Frank Schleck + 1:01
8 Laurens Ten Dam + 1:07
9 Leopold Koenig + 1:20
10 Alejandro Valverde + 1:24

Autor: Damian Wilary

Foto: Telegraph.co.uk