Rio 2016: Pokaz siły Włodarczyk, awans Swobody

13 sie 2016, 10:03

Anita Włodarczyk jednym rzutem w eliminacjach zapewniła sobie start w poniedziałkowym finale rzutu młotem kobiet igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Fantastycznie spisała się także Ewa Swoboda, która zajmując drugie miejsce w eliminacyjnym biegu na 100 m, zakwalifikowała się do sobotniego półfinału.

Włodarczyk, która w Rio jest bezsprzeczną faworytką do zdobycia złotego medalu i tytułu mistrzyni olimpijskiej, sprawę awansu załatwiła już w pierwszej eliminacyjnej próbie. Rzutem na odległość 76,93 m zajęła nie tylko pierwsze miejsce, ale i uzyskała najlepszy w historii wynik w olimpijskich kwalifikacjach. Do poniedziałkowego finału zakwalifikowała się także Joanna Fiodorow. Wynik 71,77 m dał jej 4. miejsce. Awansu nie zdołała uzyskać jedynie najmłodsza z Polek Malwina Kopron. Brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy z 2015 r. w swej najlepszej próbie rzuciła młotem na odległość 69,69 m i zajęła finalnie 15. miejsce.

Pokaz siły w eliminacjach biegu na 100 m zaprezentowała także polska juniorka Ewa Swoboda. Wicemistrzyni świata juniorek z Bydgoszczy sprzed kilku tygodni zajęła 2. miejsce w swojej serii eliminacyjnej i z czasem 11,24 s bezpiecznie awansowała do dalszej części rywalizacji. Takiego awansu nie wywalczyła za to Marika Popowicz-Drapała, która z czasem 11,70 s była 6. w swojej serii.

Trzy polskie reprezentantki wystąpią także w półfinałach biegu na 1500 m. Najszybciej z naszych pobiegła Sofia Ennaoui, która przecięła kreskę mety 4:06.90 i zajęła 3. miejsce w swoim biegu. Bezpieczny awans zanotowała także Angelika Cichocka, która finiszowała w głównej grupie swojej serii i z czasem 4:11.76 była piąta w swoim biegu. Z czasem do półfinału dostała się za to Danuta Urbanik, biegnąca w najszybszej serii. Czas 4:08.67 pozwolił jej zająć miejsce w szóstce najlepszych biegaczek spoza automatycznie zakwalifikowanych.

Do półfinału biegu na 400 m zakwalifikował się także Rafał Omelko. Jedyny reprezentant Polski w biegu na jedno okrążenie był w swojej serii czwarty z czasem 45,54 s. Polak znalazł się jednak w gronie trzech najlepszych zawodników z czasem, którzy także wystąpią w półfinałach.

Głównym lekkoatletycznym daniem soboty, z pewnością będzie finał rzutu dyskiem mężczyzn, w którym w złoty medal celuje Piotr Małachowski. Walka dyskoboli o olimpijskie krążki rozpocznie się o 15:50 polskiego czasu.