Strona główna Pozostałe RIO 2016: Próbki pobrane w Spale również z wynikiem pozytywnym

RIO 2016: Próbki pobrane w Spale również z wynikiem pozytywnym

1
Foto: nydailynews.com

Wynik badania próbki pobranej u sztangisty Tomasza Zielińskiego podczas lipcowego zgrupowania w OPO w Spale wykazał obecność w jego organizmie zabronionego środka dopingowego – poinformowała w środę Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporci

Próbkę na zgrupowaniu w Spale pobrano 1 lipca. Badanie wykryło w niej wysokie stężenie substancji o nazwie nandrolon (12 ng/ml; przy progu decyzyjnym wynoszącym 2,5 ng/ml). Wykryta niedozwolona substancja z próbki pobranej dnia 1 lipca oraz pozytywny wynik badania z dnia 6 sierpnia stanowią jedno naruszenie przepisów antydopingowych. Zawodnik ma prawo do przeprowadzenia próbki B.

O wyniku badania zostali poinformowani zawodnik, PZPC, klub zawodnika, MKOl, PKOl oraz komitet organizacyjny igrzysk w Rio de Janeiro. Postępowanie dyscyplinarne zostanie podjęte przez właściwy organ.

Polak ponownemu badaniu został poddany badaniu antydopingowemu, już w Brazylii. Krótko po przylocie bo 31 lipca. nformacja, że w jego organizmie wykryto niedozwoloną substancję – nandrolon – dotarła do Polskiej Misji Olimpijskiej 6 sierpnia, a następnego dnia – w obecności zawodnika i przedstawiciela misji medycznej PKOl – w akredytowanym przez WADA laboratorium w Rio de Janeiro otwarto próbkę B i poddano ją analizie. O całej sprawie świat usłyszał w poniedziałek, we wtorek natomiast poinformowano o wyniku badania próbki B, który również był pozytywny.

Tomasz Zieliński po ogłoszeniu wyniku badania próbki B, został wykluczony z reprezentacji Polski, opuścił wioskę olimpijską, udał się na lotnisko i odleciał do kraju.

Tomasz Zieliński po ogłoszeniu wyników badania próbki pobranej w Rio, zapewniał, że nigdy nie stosował substancji niedozwolonych. Polak powoływał się na wyniki badań przeprowadzonych w kraju. Nie wiedział jednak, że zostały one z przyczyn technicznych opóźnione. Ich wyniki ujawniono dopiero w środę.
“Steryd anaboliczny 19-norandrosteron, mogący mieć kluczowe znaczenie w treningu i osiąganiu wyników m.in. przez ciężarowców, jest wykrywany w moczu. Jeśli wynik jest pozytywny, to przeprowadza się dodatkową analizę (tzw. IRMS) i na jej podstawie można stwierdzić czy był wytworzony przez organizm czy też został podany zewnętrznie” – wyjaśnił PAP dyrektor biuraKomisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski.

źródło: http://www.sport.pl/

1 komentarz