Reklama

Rosyjscy żużlowcy wystartują jako Polacy. Klamka już zapadła

Emil Sajfutdinow, Artiom Łaguta i Andriej Kudriaszow wkrótce otrzymają polskie licencje. Dzięki temu rosyjscy zawodnicy będą mogli związać się kontraktami z klubami znad Wisły. Decyzja o dopuszczeniu do startów Rosjan zapadła podczas Speedway Grand Prix w Toruniu. Jednak prezes PZM, Michał Sikora, ma oficjalnie ogłosić ją w trakcie listopadowego zebrania zarządu.

Sajfutdinow, Łaguta i Kudriaszow dopuszczeni przez PZM

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Gdy wybuchła wojna na Ukrainie spowodowana agresją Rosjan, międzynarodowe federacje sportowe wykluczyły rosyjskich sportowców z rozmaitych dyscyplin. Nie inaczej było, jeśli chodzi o żużel. Przynajmniej w Polsce. Wówczas prezes Polskiego Związku Motorowego, Michał Sikora, zarzekał się, że pozostanie nieugięty i nie pozwoli, aby Rosjanie z polskimi obywatelstwami biało-czerwone barwy. Dziś ta kwestia wygląda odrobinę odmiennie.

Temat dopuszczenia do startów rosyjskich żużlowców z polskimi paszportami grzeje otoczenie speedwaya już od kilku miesięcy. Pierwsze wiążące postanowienia w tej materii zapadły już podczas Grand Prix w Toruniu. Jak informuje Mateusz Puka z portalu „WP Sportowe Fakty”, wówczas podjęto decyzję, że PZM nie będzie dłużej blokował uczestnictwa w zawodach na terenie naszego kraju jeźdźców z Rosji posiadających polskie obywatelstwo.

W tym konkretnym przypadku sprawa dotyczy Emila Sajfutdinowa, Artioma Łaguty oraz Andrieja Kudriaszowa. Chodziło zwłaszcza o kwestie prawne. Po spotkaniu z szefem FIM, Jorge Viegasem, ustalono klarowne kryteria dopuszczenia rzeczonego tercetu. Otóż, zawodnicy otrzymają polskie licencję i będą mogli podpisać kontrakty z naszymi klubami. Natomiast na temat zmiany przynależności na arenie międzynarodowej nie ma mowy.

Dodatkowo jako warunek niezbędny do otrzymania licencji wyznaczono przede wszystkim potępienie wojny na Ukrainie. Ponadto żużlowcy nie mogą wystąpić do sądu z wnioskiem przeciwko Polskiemu Związkowi Motorowemu za zawieszenie ich w sezonie 2022, zaś w marcu czeka ich egzamin teoretyczny na licencję żużlową.

Oficjalna decyzja o dopuszczeniu Rosjan z polskimi obywatelstwami do startów zostanie ogłoszone 19 listopada na zarządzie PZM. Od tego czasu wspomniani zawodnicy będą mogli ubiegać się o polską licencję.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Zarząd Falubazu podał się do dymisji! Kataklizm w Zielonej GórzePodobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imięNajnowsze

Reklama

Udostępnij

SOCIAL MEDIA

Reklama