Świetne wyniki 17-letniego polskiego skoczka. Zapisał się w historii

31 sty 2023, 17:12

Zaledwie 17-letni Klemens Joniak podczas niedawnego zakończonego Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy zdobył aż trzy medale. Dzięki temu zapisał się w historii jako pierwszy sportowiec, który wywalczył trzy krążki podczas jednej edycji tej imprezy.

W rozgrywanym w dniach 21-28 stycznia we włoskim regionie Friuli-Wenecja Julijska Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy startują zawodnicy w wieku 14-18 lat. Reprezentacja Polski w klasyfikacji medalowej zajęła 12. miejsce z dorobkiem 14 medali (jeden złoty, siedem srebrnych i sześć brązowych).

Znakomite wyniki Klemensa Joniaka

Najlepiej spośród polskich sportowców spisał się 17-letni Klemens Joniak, który jednocześnie zapisał się w historii. Został bowiem pierwszym Polakiem, który podczas jednej edycji Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy sięgnął po aż trzy srebrne medale (konkurs indywidualny, mieszany i drużynowy).

Całkowity dorobek 17-letniego skoczka narciarskiego na europejskiej imprezie to cztery krążki. W ubiegłym roku zajął również drugie miejsce w zawodach rozgrywanych w fińskim Vuokatti (z powodu pandemii przełożono je z 2021 roku).

W przeszłości niewielu Polaków sięgało po medale na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. W 2011 roku po złoto w Libercu sięgnęli Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka, w 2015 roku brąz zdobył Dawid Jarząbek, a przed rokiem ze srebra cieszył się Jan Habdas.

Rośnie następca Kubackiego i Stocha?

Klemens Joniak dał się poznać już w 2021 roku podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego. Na cztery konkursy, w których wystąpił, w trzech zdobywał punkty (najlepsze miejsce to 23.). Ponadto zajął wysokie 10. miejsce podczas jesiennych mistrzostw Polski na igelicie.

17-letni skoczek narciarski znalazł się w gronie powołanych na mistrzostwa świata juniorów w kanadyjskim Whistler, które odbędą się w dniach 2-5 lutego. Poza nim w męskiej kadrze są również Jan Habdas, Kacper Tomasiak i Marcin Wróbel.