Osiem medali Polaków. Świetne występy biało-czerwonych w PŚ w Szeged w sprincie kajakowym

15 maj 2023, 10:04

Reprezentanci Polski mają za sobą bardzo udane występy w ramach Pucharu Świata w kajakarstwie w Szeged. Łącznie z rywalizacji na Węgrzech biało-czerwoni wrócili z ośmioma krążkami.

Od czwartku do niedzieli w węgierskim Szeged odbywały się zawody z cyklu Pucharu Świata w kajakarstwie. Reprezentanci Polski ukończyli zawody z ośmioma medalami i pod względem ich liczby zajęli drugie miejsce w generalnej klasyfikacji. Więcej mieli jedynie Węgrowie, bo 11.

Świetne wyniki polskich kajakarzy w Szeged

Jedyne złoto dla biało-czerwonych wywalczyła Dominika Putto, która triumfowała w konkurencji K1 na 200 metrów. Srebro i brąz w K1 na 1000 metrów zdobywały odpowiednio Justyna Iskrzycka i Anna Puławska. W niedzielę z kolei po srebro na olimpijskim dystansie K2 500 metrów wywalczyły Martyna Klatt i Helena Wiśniewska.

W niedzielnych finałach po dwa medale sięgnęli również polscy kanadyjkarze. Aleksander Kitewski i Norman Zezula wywalczyli srebro w biegu C2 na 500 metrów. Do tego w finale C2 Mix na 500 metrów jako drudzy do mety dopłynęli Julia Walczak i Norman Zezula, dla których był to drugi srebrny medal w niedzielnych zmaganiach. Komplet krążków dla Polaków uzupełnił Wiktor Glazunow, który na biegu C1 na 1000 metrów dopłynął jako trzeci.

Dla kogoś, kto nie obserwuje z boku naszych zawodników, taki obrót sprawy i kolejność na mecie może stanowić zaskoczenie. Aleksander Kitewski i Norman Zezula to mistrzowie świata U-23 z zeszłego roku, są młodzi i nastawieni na rozwój. Wiktora Głazunowa dużo kosztowały natomiast wyścigi w C1 1000 metrów, natomiast Tomek Barniak jeszcze nie jest w najwyższej formie, co nie znaczy, że za dwa tygodnie sytuacja pozostanie bez zmian. Cała czwórka wie, że stawką dwóch pierwszych PŚ w tym sezonie są miejsca na Igrzyska Europejskie w Krakowie – podkreśla Marek Ploch, szkoleniowiec reprezentacji Polski kanadyjkarzy.

Kolejne emocje w Poznaniu

Za niecałe dwa tygodnie czekają nas kolejne emocje związane z Pucharem Świata w kajakarstwie i tym razem odbędą się one w Polsce. Szansę na kolejne medale biało-czerwoni będą mieli w Poznaniu, gdzie zawody odbędą się w dniach 26-28 maja.