Seksualne wykorzystywanie kobiet, fatalne warunku pracy wśród ludzi zajmujących się organizacją mundialu czy bezpieczeństwo osób LGBT to tylko główne problemy, jakie opinia społeczna stara się naświetlić przed MŚ 2022 w Katarze. Do ostatniej kwestii odniósł się Abdullah Al Nasari, dyrektor tamtejszego Departamentu ds. Współpracy Międzynarodowej.
Najbliższy mundial startuje już za siedem miesięcy, a już teraz budzi on niesamowite emocje wśród kibiców. Jednym z tematów poruszanych w mediach jest bezpieczeństwo osób LGBT, które obawiają się o to, co spotka ich po przylocie do Kataru.
“Nie będziemy zmieniać naszej religii czas mundialu”
Na pytanie w tej sprawie wypowiedział się Abdullah Al Nasari, dyrektor Departamentu ds. Współpracy Międzynarodowej i przewodniczący Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego. Szef odpowiadający za bezpieczeństwa podczas MŚ 2022 zapowiedział, że wszyscy kibice będą w Katarze mile widziany. Prosił jednak o unikanie eksponowania kontrowersyjnych, w jego opinii, symboli, takich jak tęczowe flagi.
– Wszyscy zobaczą, że każdy jest mile widziany w Katarze, nawet jeśli mówimy o ludziach LGBT – powiedział Abdullah Al Nasari.
– Nie będziemy zmieniać naszej religii na 28 dni mundialu. Nasze służby będą więc odbierać tęczowe flagi. Inaczej zrobi to ktoś inny. Dlatego proszę, nie noście swoich flag na stadionach. Oglądajcie mecze, ale nie demonstrujcie kwestii politycznych – dodał przewodniczący Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego.
Abdullah Al Nasari, Head of Security at the 2022 World Cup in Qatar:
“If you want to express your views on the LGBT cause, do so in a society where it will be accepted. Do not come and insult an entire society. We will not change the religion for the 28 days.” 🏳️🌈🇶🇦 pic.twitter.com/R86uI9h0iL
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) April 13, 2022
Komentarz wywołał zamieszanie wśród aktywistów, w tym m.in. Chrisa Paourosa, członka rady doradczej Angielskiego Związku Piłki Nożnej i przedstawiciela organizacji Kick It Out. Stwierdził on, że wypowiedź Al Nasariego jest niespójna i brakuje konkretów dotyczących bezpieczeństwa kibiców LGBT.
Meksyk, Argentyna, Arabia Saudyjska. Co wiemy o rywalach Polaków na MŚ 2022?