Strona główna Kolarstwo Tour de France: Rafał Majka liderem klasyfikacji górskiej!

Tour de France: Rafał Majka liderem klasyfikacji górskiej!

36

Rafał Majka objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej wyścigu Tour de France. Zwycięzcą ósmego etapu został Chris Froome z drużyny Sky.

Dzisiejszy etap liczył 184 kilometry. Kolarze mieli do pokonania cztery górskie premie, w tym m.in podjazd pod legendarny szczyt Col du Tourmalet.

Po wielu próbach ataków dopiero na podjeździe pod Tourmalet utworzyła się trzyosobowa grupa, w której znaleźli się Rafał Majka (Tinkoff), Thibaut Pinot (FDJ) i Tony Martin (Etixx – Quick Step). Ucieczka wspólnie pokonała jeszcze podjazd pod Hourquett d’Ancizan, a już podczas wspinaczki pod Col de Val Louron-Azet została doścignięta przez peleton. Rafał Majka zdołał utrzymać się w czołowej grupie i dzięki trzeciemu miejscu na górskiej premii objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Na ostatnim podjeździe tempo dyktowała grupa Sky i z czołowej grupy zaczęli odpadać kolejni zawodnicy m.in. Rafał Majka. Po kolejnych przyspieszeniach, kontakt z grupą stracił również Alberto Contador (Tinkoff).

Podczas zjazdu na atak zdecydował się Froom. Ostatecznie Brytyjczyk zwyciężył z przewagą 13 sekund nad najgroźniejszymi rywalami. Kolarz Sky objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Komentarze