Strona główna Pozostałe Triatlon – poznaj tajniki tego sportu

Triatlon – poznaj tajniki tego sportu

0

Triatlon to sport polegający na pokonaniu długiej trasy rowerem, biegnąc i płynąc. Wymaga dobrej kondycji i siły zaparcia, ale mimo to cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest różnorodny, zwiększa wydajność organizmu i wzmacnia wszystkie partie ciała. Od czego zacząć przygodę z triatlonem i czy jest to rodzaj sportu dla każdego?

Od czego zacząć?

Na początek warto upewnić się, że stan zdrowia pozwala na uprawianie tych dyscyplin sportowych. Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, najlepiej poszukać grup treningowych, uprawiających poszczególne sporty, składające się na triatlon. Brak kondycji i wiek nie są przeszkodą w uprawianiu sportu. Przy odpowiedniej ilości treningu możliwe jest nadrobienie braku umiejętności. Nie wolno jednak zapominać o regeneracji, która jest równie ważna, jak trening. Jeżeli mamy wystarczającą siłę uporu i samozaparcia, możemy ćwiczyć sami.

Trening

Istnieje wiele odmian triatlonu. Wszystkie jednak opierają się na trzech dyscyplinach: pływaniu, jeździe rowerem i biegu. Wygrywa zawodnik, który osiągnie najlepszy czas. Są to zawsze zawody indywidualne. Trening rozkłada się na poszczególne dyscypliny i można ćwiczyć każdego dnia inną. Przed intensywnym treningiem warto popracować nad kondycją w siłowni i ćwiczeniami cardio. Dopiero później można przejść do właściwych dyscyplin. Przykładowy trening znajduje się w artykule: Triathlon – zasady, dystanse, zawody, jak zacząć.

Pływanie

Aby przygotować się do triatlonu, program treningowy powinien uwzględniać trzygodzinne treningi tygodniowo. Na początek lepiej zacząć pływać w basenie, a dopiero w miarę rozwoju umiejętności, można przenieść się na akweny otwarte. Jeżeli nie jesteśmy pewni swojej techniki, warto poprosić fachowca o ocenę i poradę.

Bieganie i jazda na rowerze

Początkowe treningi można odbywać na bieżni i rowerze stacjonarnym. Jeżeli jednak chcemy osiągnąć sukces w triatlonie, nie obejdzie się bez biegu i jazdy w terenie. Warunki atmosferyczne odgrywają dużą rolę w przygotowaniu do zawodów.

Regeneracja

Przy tak intensywnych, codziennych treningach, łatwo jest o przetrenowanie. Można nabawić się kontuzji, co będzie skutkowało przerwą w ćwiczeniach. Triatlon to sport wyczerpujący. Odpowiedni odpoczynek i regeneracja są ogromnie ważne do osiągnięcia sukcesu.

Komentarze