VNL 2023. Brazylia pokonana! Polska – Japonia w półfinale. Czy Rezende zasłużył na czerwoną kartkę?

20 lip 2023, 21:34

Siatkarze reprezentacji Polski w kapitalnym stylu pokonali 3:0 Brazylię i awansowali do półfinału tegorocznej edycji Ligi Narodów! W starciu o miejsce w finale biało-czerwoni zagrają z Japonią.

Pewne zwycięstwo polskich siatkarzy

Na początku pierwszego seta biało-czerwoni musieli gonić wynik – Brazylijczycy prowadzili 3:1, a następnie 4:3. W kolejnych fragmentach gra była niezwykle wyrównana – praktycznie co chwilę dochodziło do zmiany prowadzącej drużyny i taki stan utrzymał się do końca partii. Choć brazylijscy siatkarze mieli piłkę setową przy stanie 24:23, Polacy zdobyli trzy punkty z rzędu i wygrali 26:24.

Końcówka pierwszego seta dostarczyła wielu emocji, również tych niekoniecznie pozytywnych. Ostatni punkt biało-czerwoni zdobyli po challengu, a rywale nie mogli się pogodzić z werdyktem sędziego. Najbardziej nerwowy był Bruno Rezende, który niemal popchnął arbitra. Można było się zastanawiać, czy Brazylijczyk nie zasłużył na wykluczenie z gry.

Przez większą część drugiego seta dominacja Polaków była zdecydowana – prowadzili już 7:2 i 11:6. Później jednak zaczęło im nieco brakować koncentracji, przez co Brazylijczycy wyszli na prowadzenie 18:17. W kluczowym momencie biało-czerwoni wrócili jednak na swój poziom i pewnie wygrali tę partię 25:21.

Trzecią partię nieco lepiej zaczęli Brazylijczycy, ale wynik do pewnego momentu był dość wyrównany. Od stanu 12:12 biało-czerwonie nie pozwalali jednak brazylijskim siatkarzom na zbyt wiele. Wypracowali sobie wystarczającą przewagę do odniesienia zwycięstwa 25:20 i zdecydowanie zasłużonego awansu do półfinału!

Granie tutaj w Gdańsku to wielki zaszczyt, nasi fani są niesamowici. Chcieliśmy dać im wspaniałe show, ale oczywiście też wygrać. Osiągnęliśmy każdy cel, jaki mieliśmy założony i jesteśmy z tego zadowoleni. Zaczęliśmy trochę nerwowo, ale przezwyciężyliśmy trudne chwile, szybko wróciliśmy na nasz poziom i wykonaliśmy świetną robotę – powiedział po meczu Aleksander Śliwka.

Polska vs Brazylia 3:0 (26:24, 25:21, 25:20)

Polscy siatkarze awansowali tym samym do strefy medalowej tegorocznej edycji Ligi Narodów. W półfinale zmierzą się z Japonią, którą w ostatnim grupowym meczu bez większego problemu pokonali 3:0. Według oficjalnej rozpiski VNL, pojedynek ten odbędzie się w sobotę, 22 lipca o godzinie 17:00. W drugim półfinale zagrają USA i Włochy.

Świderski krytykuje władze CEV. “To nie ma sensu”