Podczas ostatniego spotkania Światowa Rada Lekkiej Atletyki podjęła kilka ważnych decyzji. Poznaliśmy dokładne terminy zaplanowanych na najbliższe lata trzech imprez mistrzowskich, w tym Halowych Mistrzostw Świata, które odbędą się w marcu 2026 roku w Toruniu. Zatwierdzono również zmiany dotyczące sztafety w chodzie maratońskim, która zadebiutuje podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.
Halowe Mistrzostwa Świata Kujawy Pomorze w marcu 2026
Od dwóch miesięcy wiadomo, że najważniejsza impreza lekkoatletyczna w halowej części sezonu 2026 odbędzie się w Arenie Toruń. Drugi raz w historii wydarzenie tej rangi zawita do Polski – w 2014 roku najlepsi zawodnicy globu rywalizowali o medale w Ergo Arenie. Co ciekawe, po zakończeniu zawodów bieżnię przeniesiono właśnie do hali w Toruniu.
Światowa Rada Lekkiej Atletyki oficjalnie już zatwierdziła, że Halowe Mistrzostwa Świata Kujawy Pomorze 2026 odbędą się w dniach 20-22 marca. Rok wcześniej HMŚ odbędą się dokładnie o tej samej porze – od 21 do 23 marca w chińskim Nankin. Azjatyckie miasto było wyznaczane na gospodarza światowego championatu w latach 2020 oraz 2023, ale z powodu pandemii imprezę dwukrotnie przenoszono do innej lokalizacji.
Poznaliśmy również termin Drużynowych Mistrzostw Świata w chodzie sportowym, których organizatorem będzie turecka Antalya. Wydarzenie zaplanowano na 20-21 kwietnia 2024 roku. Rada opublikowała też zalecania dla narodowych federacji dotyczące terminów mistrzostw krajowych.
The confirmation of competition dates for three World Athletics Series events are among the recent decisions made by the World Athletics Council 👇
— World Athletics (@WorldAthletics) May 22, 2023
Nowa konkurencja podczas IO Paryż 2024. Znamy zasady kwalifikacji
Kilka tygodni temu World Athletics i MKOL podjęły wspólną decyzję o wprowadzeniu do programu igrzysk olimpijskich nowej konkurencji. Za rok w Paryżu sportowcy powalczą o medale w drużynowym chodzie sportowym na dystansie maratońskim. W zespole wystąpią dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Każdy ze sportowców będzie miał do pokonania nieco ponad 10 km, tak aby całkowity dystans wyniósł 42,195 km.
Teraz poznaliśmy zasady kwalifikacji olimpijskiej w konkurencji, która może być szansą medalową dla polskich sportowców. Aby wystartować w najważniejszych zawodach czterolecia, trzeba znaleźć się wśród 22 czołowych zespołów podczas przyszłorocznych Drużynowych Mistrzostwa Świata w chodzie sportowym. Inną drogą kwalifikacji jest wysoka lokata na światowych listach, ale z tej ścieżki awans wywalczą tylko trzy zespoły. Tylko pięć państw będzie mogło wystawić 2 zespoły w zawodach na igrzyskach.
Świetny wynik skoczka wzwyż. Norbert Kobielski w tym sezonie najlepszy w Europie!