Jesteśmy wicemistrzami świata! Włosi pokazali klasę w finale

Aktualizacja: 13 wrz 2022, 08:57
11 wrz 2022, 23:20

Niestety… Polacy pomimo dobrego początku spotkania, przegrali z Włochami w finale mistrzostw Świata 1:3 (2522, 2125, 18-25, 2025) i nie dołączyli do grona reprezentacji, które trzy razy z rzędu stawały na szczycie męskiej siatkówki (Włochy oraz Brazylia).

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Świetny początek Polaków

Wypełniony po brzegi katowicki Spodek cieszył się wspaniałym siatkarskim widowiskiem godnym finału mistrzostw Świata. Piekielnie mocne ataki, świetne obrony i długie wymiany – wszystko to mogliśmy oglądać już od samego początku spotkania.

Podopieczni Nikoli Grbicia niesieni głośnym dopingiem kibiców, częściej od swoich rywali wychodzili obronną ręką z długich, emocjonujących wymian. Pomimo tego, to Włosi byli bliżsi zwycięstwa w pierwszym secie. Biało-czerwonym udało się jednak zniwelować czteropunktową stratę i wygrać 25:22.

Drugi set rozpoczął się fantastycznie dla będących w gazie Polaków. Na tablicy wyników szybko pojawił się wynik 3:0, a Ferdinando De Giorgi ratował sytuację przerwą na żądanie. Chwilę później Włosi odpracowali stratę i rywalizacja

W drugiej połowie tej partii spadła skuteczność Bartka Kurka, co miało swoje przełożenie na ogólną jakość gry. Pod koniec seta prowadziliśmy 20:18, ale tej przewagi niestety nie udało się utrzymać. Po chwili doszło do kuriozalnej sytuacji związanej z challengem, z którego skorzystał Grbić. Sędziowie mieli sprawdzić błąd Włochów, ale zamiast tego wykazali błąd Polaków. Włosi wygrali tę partię 21-25.

Włosi przejęli inicjatywę i stłamsili Polaków

Trzecia potyczka okazała się przełomowa dla tego spotkania. Goście z półwyspu Apenińskiego weszli na nieprawdopodobnie wysoki poziom gry. Kluczowym elementem gry okazała się dobra zagrywka. Z kolei biało-czerwoni wraz z upływem minut wyglądali na coraz bardziej zagubionych w tym spotkaniu.

Set numer cztery okazał się niestety ostatnim aktem tegorocznego mundialu. Choć jego początek wyglądał obiecująco, to jednak ogólny obraz gry był zbyt podobny do tego z trzeciego seta, a to nie mogło wystarczyć na będących w świetnej formie Włochów. Przy wyniku 19:15 dla Włochów impuls fantastycznym asem dał Tomasz Fornal, ale niestety to nie pomogło. Włosi byli lepsi w zagrywce, bloku i na rozegraniu, gdzie pierwsze skrzypce rozgrywał Simone Giannelli i zasłużenie wygrali.

Polacy tym samym nie zdołali drugi raz z rzędu obronić mistrzowskiego tytułu. Reprezentacja Włoch sięgnęła po czwarty tytuł mistrzów Świata w historii i stała się tym samym drugą najbardziej utytułowaną reprezentacją w historii siatkarskiego mundialu.

Zasady kwalifikacji do igrzysk w Paryżu. Awans siatkarzy to formalność?