Wraca PŚ w łyżwiarstwie szybkim. Polacy liczą na kolejne medale w Stavanger

30 lis 2023, 13:26

Panczeniści po dwóch tygodniach wracają do walki w Pucharze Świata. W norweskim Stavanger reprezentacja Polski ma zamiar choćby częściowo nawiązać do pięknego, pucharowego weekendu sprzed dwóch lat, kiedy nasi zawodnicy czterokrotnie stawali na podium.

Dobre wspomnienia Polaków ze Stavanger

Po azjatyckim tournée z PŚ mamy pierwsze odpowiedzi co do formy i możliwości biało-czerwonych w tym sezonie. W Obihiro i Pekinie przynależność do światowej czołówki sprinterów potwierdzili Marek Kania, Piotr Michalski czy Damian Żurek, którego od medalu na 500 metrów w Chinach dzieliły raptem 0,03 sekundy. Swój pierwszy w tym sezonie pucharowy krążek zdobył tydzień wcześniej w Japonii, sięgając wspólnie z Karoliną Bosiek po srebro w rywalizacji sztafet mieszanych.

Z kolei drugi polski medal w Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyły nasze sprinterki. Biało-czerwone w składzie Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek były trzecie w sprincie drużynowym. W Skandynawii staną do walki o następne podium w tej konkurencji.

Nadzieje medalowe Polaków w Stavanger

Pucharowe starty Polaków w Stavanger kojarzą się właśnie ze świetnymi wynikami sprinterów. W 2017 roku swój ostatni medal PŚ zdobył tam Artur Waś, aktualnie członek sztabu szkoleniowego naszej reprezentacji wspieranej przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A., a w 2021 roku biało-czerwoni aż cztery razy meldowali się na podium.

Tym razem w Norwegii nie zobaczymy Kai Ziomek, naszej brązowej medalistki sprzed dwóch lat, która przed kilkoma tygodniami wznowiła treningi po macierzyńskiej przerwie. W Stavanger swój pierwszy i jak dotąd jedyny indywidualny medal PŚ zdobył również Marek
Kania.

Start PŚ w Stavanger w piątek, 1 grudnia, a jego koniec zaplanowano na niedzielę, 3 grudnia. Transmisje z całej rywalizacji w Norwegii będą dostępne na YouTube na kanale Skatingu ISU, a relacje na żywo z wybranych przejazdów zostaną przeprowadzone na antenie sportowych kanałów Polsatu (piątek – Polsat Sport Premium 1, od godz. 20:00; sobota – Polsat Sport Extra, od godz. 14:30; niedziela – Polsat Sport News, od godz. 14:30).