PŚ w Planicy: Zajc wygrywa ostatni konkurs. Kubacki kończy sezon za podium

2 kwi 2023, 12:36

Timi Zajc okazał się najlepszy w ostatnim konkursie sezonu 2022/2023 w skokach narciarskich. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Piotr Żyła, który zakończył rywalizację na 14. miejscu. W finałowych zawodach wystartowało trzydziestu najlepszy zawodniku z klasyfikacji Pucharu Świata, w tym czterech Biało-Czerwonych.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Zajc wyprzedził rodaka o 0,1 punktu

Finałowe zawody sezonu są jedynymi w cyklu, do których nie są potrzebne kwalifikacje. Na liście startowej znalazło się trzydziestu czołowych zawodników z klasyfikacji generalnej, którzy zostali zgłoszeni na weekendowe konkursy w Planicy. Po pierwszej serii kończącej sezon rywalizacji prowadził Anze Lanisek, dzięki skokowi na odległość 239,5 m. Za jego plecami znaleźli się Domen Prevc (237,5 m) i Stefan Kraft (238,5 m). Nieoczekiwanie najlepszym z Polaków był Aleksander Zniszczoł (226 m), który zajmował 14. pozycję. Na 18. miejscu ex aequo plasowali się Kamil Stoch (216 m) i Piotr Żyła (221,5 M), a 25. był Paweł Wąsek (216 m).

Po drugich próbach w czołówce zaszły spore zmiany. Prowadzenie stracił Anze Lanisek (242 m), którego o 0,1 punktu wyprzedził inny Słoweniec Timi Zajc (234 m). Trzecią lokatę zajął Stefan Kraft (235 m). Z Polaków najwyżej uplasował się Piotr Żyła (241,5 m), który skończył zmagania 14. pozycji. Tuż za nim był Kamil Stoch (231,5 m). Aleksander Zniszczoł uzyskał 235,5 m i zajął 17. miejsce, a 28. był Paweł Wąsek (198,5 m).

Zwycięzcą turnieju Planica 7 został Stefan Kraft (1366,8 pkt.). Przed ostatnim dniem rywalizacji Austriak miał kilkanaście punktów straty do Anze Laniska, ale w niedzielę zniwelował różnicę. Drugie miejsce zająć wspomniany Słoweniec (1352,3 pkt.), a podium uzupełnił Timi Zajc (1348,9 pkt.) Najlepszym z Polaków w tym mini cyklu był Piotr Żyła (1263,6 pkt.), który zajął 7. lokatę.

Halvor Egner Granerud ze zwycięstwem w Pucharze Świata

Wyniki niedzielnego konkursu nie miały wpływu na podium końcowej klasyfikacji Pucharu Świata 2022/2023. Już wcześniej wygraną w całym sezonie oraz kryształową kulę zagwarantował sobie Halvor Egner Granerud, a drugiego miejsca pewny był Stefan Kraft. Trzecią lokatę zajął Anze Lanisek, który wykorzystał absencję Dawida Kubackiego i po dobrym wyniku w sobotnich zawodach wyprzedził Polaka już przed finałem sezonu.