ZIO Pjongczang: Mamy złoto! Kamil Stoch po raz trzeci Mistrzem Olimpijskim!

Aktualizacja: 18 lut 2018, 01:40
17 lut 2018, 15:15

Biało-Czerwono-Złota sobota w korańskim Pjongczang! Tytuł z Soczi obroniony! Kamil Stoch po skokach 135 oraz 136,5 m został Mistrzem Olimpijskim na dużej skoczni 23. Zimowych Igrzysk Olimpijskich!

I seria:

Po pierwszej serii powtórka sprzed tygodnia! Polak na prowadzeniu. Kamil Stoch w najgorszych warunkach, przy wietrze -0,29 m/s w plecy skoczył 135 m! Wyprzedzał o 3,4 pkt drugiego Austriaka Michaela Hayboecka (140 m) oraz o 5 pkt Niemca Andreasa Wellinger (135,5 m). Na czwartym miejscu był Norweg Robert Joahnsson (137,5 m). Bardzo dobry skok po raz kolejny na dużym obiekcie oddał Dawid Kubacki. 134,5 metrowy skok pozwolił mu zajmować na półmetku rywalizacji 5. lokatę ze startą jedynie 1,3 pkt do podium.

Przed skokiem Stefana Huli, jury zdecydowało się obniżyć rozbieg z 23. na 22. platformę startową. Polak mimo to skoczył 132 m i na półmetku rywalizacji zajmował 12. miejsce.

Z numerem startowym 33 na belce startowej pojawił się Maciej Kot. Zakopiańczyk uzyskał 128,5 m w bardzo dobrym stylu, ale sklasyfikowany był dopiero na siedemnastym miejscu.

Pierwsza seria konkursowa rozegrana została z 23. platformy startowej, z minimalnie odczuwanym wiatrem.

II seria:

Kamil Stoch w finałowej rundzie postawił kropkę nad i! Został pierwszym w historii Polski sportowcem, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego na ZIO! 136,5 metra dało obrońcy mistrzowskiego tytułu z Soczi notę 285,7 pkt i przewagę nad drugim Andreasem Wellingerem 3,4 pkt! Robert Johansson po raz kolejny z brązowym medalem!

W czołowej “10” ex aquo na 10. miejscu uplasował się Dawid Kubacki (126 m) z Ryoyem Kobayashim (135,5 m) oraz Peterem Prevcem (134 m).

15. był Stefan Hula, a 19. Maciej Kot, którzy w drugiej serii skoczyli po 129,5 m.

Finałowa seria przeprowadzona została ponownie z 23. belki startowej.