Znamy komplet drużyn PlusLigi w kolejnym sezonie. Norwid Częstochowa z historycznym awansem

19 maj 2023, 12:31

Poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcia dotyczące składu siatkarskiej PlusLigi w kolejnym sezonie. W meczu decydującym o awansie z Tauron 1. Ligi Exact Systems Norwid Częstochowa wygrał 3:1 z MKS-em Będzin i po raz pierwszy w historii zameldował się na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Norwid Częstochowa z pierwszym awansem do PlusLigi

Podobnie jak w przypadku rywalizacji o mistrzostwo Polski, kwestię awansu do PlusLigi miała rozstrzygnąć seria do trzech zwycięstw pomiędzy MKS-em Będzin i Norwidem Częstochowa. Na skutek decyzji FIVB konieczne było jednak skrócenie play-offów o awans, dlatego o losach tych zmagań decydował trzeci mecz. Do tego czasu wynik rywalizacji brzmiał 1:1.

W pierwszym secie siatkarze z Częstochowy wypracowali sobie w końcówce sporą przewagę, której nie oddali do samego końca i wygrali 25:20. W drugiej partii MKS odrobił straty, wykorzystując drugą piłkę setową i wygrał 26:24, doprowadzając do stanu 1:1.

Przez sporą część trzeciego seta siatkarze Norwida prowadzili, ale w końcowych piłkach gospodarze ich dogonili. Ostatecznie jednak przyjezdni byli skuteczniejsi i wygrali 25:23. Decydująca partia była już popisem w wykonaniu drużyny z Częstochowy, która rozgromiła MKS aż 25:12 i tym samym wywalczyła awans do PlusLigi.

MKS Będzin vs Exact Systems Norwid Częstochowa 1:3 (20:25, 26:24, 23:25, 12:25)

Dla zespołu z Częstochowy jest to pierwszy w historii awans na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce. Norwid zastąpi w stawce PlusLigi BBTS Bielsko-Biała, który był najsłabszą ekipą ostatniego sezonu i spadł do Tauron 1. Ligi.