Strona główna Sporty zimowe Skoki narciarskie Nowy sezon rozpoczyna się już jutro!

Nowy sezon rozpoczyna się już jutro!

0

Sezon 2017/2018 w skokach narciarskich zbliża się wielkimi krokami. Co czeka naszych Biało-Czerwonych, jakie nowości wprowadził FIS? Wszystkie odpowiedzi znajdą Państwo poniżej.

Na początek przedstawiamy rozkład na najbliższy weekend. Już w najbliższy piątek – 17.11.2017 roku będziemy świadkami inauguracji Pucharu Świata w Wiśle. Jest to wielkie wydarzenie nie tylko dla zawodników, ale dla każdego kibica w Polsce. Po raz pierwszy w historii rozpoczęcie sezonu będzie miało miejsce w naszej ojczyźnie – na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle. Zawodnicy, na początku będą musieli zmierzyć się w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego. Dzień później, w sobotę – 18.11.2017 na godzinę 16:00 zaplanowany jest konkurs drużynowy. Warto dodać, iż Nasza reprezentacja, wystartuje w żółtych plastronach liderów. Wszystko za sprawą zwycięstwa w Pucharze Narodów w poprzednim sezonie 2016/17. W niedzielę, natomiast będziemy świadkami konkursu indywidualnego. Kto wygra, ten konkurs? Na tą chwilę cięzko jest wytypować zwycięzce. Kibice liczą, że będzie to oczywiście jeden z dziesięciu reprezentantów Polski! Pamiętać, jednak musimy, że mamy mocnych przeciwników takich jak Niemcy, Norwegowie czy Austriacy. Ale kto wie, może to ktoś spoza światowej czołówki zaskoczy w Wiśle?

Jakie zmiany czekają nas podczas zawodów w najbliższym sezonie? Otóż, w sezonie 2017/18 FIS wprowadził wiele zmian. Najważniejsza zmiana w tej edycji Pucharu Świata dotyczy kwalifikacji do konkursów indywidualnych. Federacja zdecydowała, że od tego sezonu zawodnicy z czołowej dziesiątki, którzy jak do tej pory nie musieli się kwalifikować od nowego sezonu będą mieli obowiązek występu w kwalifikacjach jak wszyscy pozostali zawodnicy. Czy to dobra zmiana? Pod względem organizatorów oraz telewizji owszem, ale czy dla zawodników? Zdania są podzielone.

Sezon 2017/2018 będzie obfitował w wiele ciekawych zawodów i imprez. Jakie? Najważniejsze są Igrzyska Olimpijskie w Pjonczang, które odbędą sie od 9 do 25 lutego 2018 roku. Pamiętajmy, że nasz reprezentant – Kamil Stoch będzie tam bronić dwóch złotych medali wywalczonych w Soczi. Spore szanse na medal mają także pozostali nasi zawodnicy, zarówno w zawodach indywidualnych jak i drużynowym.

Oprócz olimpiady w Pjonczang, będziemy świadkami rywalizacji o Mistrzostwa Świata w lotach w niemieckim Oberstdorfie. Rozpoczęcie Mistrzostw będzie trwało od 19 do 21 stycznia 2018 roku. Oczywiście, jak w każdym sezonie w grudniu i styczniu odbędzie się Turniej Czterech Skoczni. 10-18 marca 2018 to czas drugiej edycji norweskiego turnieju Raw Air. Zawodnicy najpierw zaprezentują się na skoczni w Oslo, następnie w Lilehammer, Tronheim i na największej skoczni do lotów w Vikersund.

Nowością w tym sezonie będzie turniej Willingen Five, który odbędzie się w dniach 2-4 lutego 2018 roku. Na czym będzie on polegać? Do klasyfikacji zawodów będą brane pod uwagę indywidualne noty uzyskane przez skoczków w kwalifikacjach, konkursie drużynowym i indywidualnym. Triumfator “mini turnieju” otrzyma 25 tysięcy Euro.

Co do kontroli sprzętu niewiele się zmieni, bowiem zawodnicy będą musieli przejść kontrolę sprzętu na górze skoczni i wyrywkowo na dole. Został utrzymany pasek, którzy zawodnicy mają założony na biodrze z zerową tolerancją. Jedyna zmiana będzie dotyczyła bielizny skoczków. Zawodnicy, którzy skaczą z tzw. usztywniaczem na plecach – mają go zamontowanego w górnej części bielizny – od tego sezonu muszą mieć zamontowany na niej zamek, który ułatwi kontrolę. Na razie jednak nie wszyscy skoczkowie korzystają z ochraniacza, więc zamek nie będzie przymusowy.

Na sezon 2017/2018 zaplanowanych jest łącznie 31 konkursów w tym: 23 indywidualne i 8 drużynówych. Rozpoczynający się jutro sezon zapowiada się niezwykle ciekawie. Obowiązek kwalifikacji nałożony na wszystkich zawodników spowoduję na pewno dużo emocji podczas zbliżającego się sezonu Pucharu Świata. Zapraszamy do oglądania i śledzenia wydarzeń związanych ze skokami i innymi sportami zimowymi na naszej stronie polski-sport.pl.

Komentarze