PŚ w biegach narciarskich: Justyna Kowalczyk nie dogoniła rywalek na 10 km “łyżwą”. Niespodziewanie zwyciężyła Weng

5 mar 2016, 21:25

Justyna Kowalczyk zajęła 17. miejsce w biegu na 10 kilometrów stylem łyżwowym na dochodzenie w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Niespodziewanie zwycięstwo odniosła Heidi Weng, która dzięki wspaniałemu finiszowi na ostatnich metrach pokonała o jedną sekundę Therese Johaug. Na najniższym stopniu podium stanęła Astrid Jacobsen.

Kowalczyk wystartowała jako trzynasta zawodniczka, a do rozpoczynającej z numerem pierwszym Heidi Weng traciła 3:01 minuty. Na pierwszym pomiarze czasu, który usytuowany był na 1,2 kilometrze, reprezentantka Polski nie odrobiła strat do prowadzącej Norweżki, a nawet straciła kilka cennych sekund (3:04,2). Drugi pomiar czasu ponownie powiększył przewagę liderek (Johaug i Weng), a Polka traciła już do nich 3:20.

Na 4,5 kilometrze Kowalczyk do prowadzących zawodniczek traciła już 3:30 i wydawało się, że nie utrzyma wysokiego tempa narzuconego przez Novakovą oraz Ringwald, które jak do tej pory biegły z nią ramię w ramię.

Na dystansie 6,6 km w czołówce zbyt wiele się nie zmieniło. Weng cały czas trzymała się prowadzącej Johaug, a trzecia w stawce Jacobsen traciła do swoich rodaczek aż 46 sekund. Justyna Kowalczyk osłabła do tego stopnia, że aż dobiegły ją zawodniczki, które startowały minutę po niej.

Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego metra. Ostatecznie o 0,1 sekundy wygrała Heidi Weng przed Therese Johaug. Na najniższym stopniu podium stanie trzecia Norweżka, Astrid Jacobsen, która do swoich koleżanek z reprezentacji straciła 1:05,2. Justyna Kowalczyk ostatecznie zakończyła dzisiejszy bieg na 17.miejscu, tracąc do zwyciężczyni 4:29,2.