Andrzej Bargiel znowu to zrobił. Zdobył kolejny szczyt w Himalajach w ciągu kilku dni

26 lip 2023, 10:44

Andrzej Bargiel po raz drugi w ciągu zaledwie kilku dni pokazał, że niemożliwe nie istnieje. Polski skialpinista wszedł na szczyt Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), po czym rozpoczął zjeżdżanie z samej góry na nartach.

Bargiel zdobył Gaszerbrum I

W ubiegłym tygodniu Andrzej Bargiel zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), po czym zjechał z niego na nartach. Na tym jednak nie skończył i po zaledwie kilku dniach rozpoczął kolejne wejście, tym razem na Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.).

W środę w godzinach porannych polskiego czasu na profilu Bargiela na Twitterze pojawił się wpis, w którym przekazano, że o 4:15 stanął na szczycie. Podobnie jak przed kilkoma dniami, tuż po tym rozpoczął zjazd na nartach na sam dół.

Bargiel zrealizował kolejny cel

Zdobycie obu szczytów Gaszerbrum to dwa kolejne cele wspinaczkowe w ramach trwającego od ponad 10 lat projektu Hic Sunt Leones, który z łaciny oznacza “tu są lwy”. Zwrot ten odnosi się do obszarów, które jak dotąd nie zostały jeszcze poznane przez ludzi.

Pierwszym zrealizowanym przez Bargiela celem było zdobycie najniższego z ośmiotysięczników, czyli Sziszapangmy (8013 m n.p.m.) w 2013 roku. Poza tym skialpinista ma na swoim koncie zdobycie Manaslu (8156 m n.p.m.), Broad Peak (8047 m n.p.m.) i K2 (8611 m n.p.m.), z których szczytów zjechał na nartach.

Oprócz Bargiela, w wyprawie w Pakistanie biorą także udział himalaista Janusz Gołąb, fotograf Bartek Pawliwkowski, a także operator Maciej Sulima, którzy dokumentują przebieg wyprawy.

Kolejny cios dla PZPN. Następny sponsor rozważa zerwanie współpracy

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA