ATP Stuttgart: Awans Jerzego Janowicza. Pierwsze turniejowe zwycięstwo Polaka od lutego

Aktualizacja: 13 lut 2023, 13:11
13 cze 2017, 15:08

Jerzy Janowicz awansował do II rundy turnieju ATP World Tour 250. W meczu pierwszej rundy turnieju na kortach trawiastych w Stuttgarcie łodzianin pokonał Andrieja Kuzniecowa.

Tegoroczny start Jerzego Janowicza to drugi występ łodzianina na niemieckiej trawie. Przed dwoma laty najlepszy polski tenisista w meczu drugiej rundy przegrał z Philippem Kohlschreiberem. Do głównej drabinki tegorocznego turnieju Jerzy Janowicz wszedł wykorzystując tzw. zamrożony ranking (tenisista, który przez dłuższy czas z powodu kontuzji wypada z rozgrywek, może “zamrozić” swój ranking na miejscu, które zajmował w momencie rozpoczecia przymusowej pauzy). Dzięki zamrożonemu rankingowi i 94. pozycji jaką najlepszy polski tenisista zjamował w ubiegłym roku, Jerzy Janowicz wystąpił w głównej drabince Rolanda Garrosa, turnieju w Stuttgarcie oraz zagra na Wimbledonie.

W walce o drugie zwycięstwo od lutego tego roku 155. obecnie tenisista świata walczył z Rosjaninem Andriejem Kuzniecowem. Losy pierwszej partii wtorkowego pojedynku rostrzygnęły się w siódmym gemie gdy Janowicz zdołał przełamać serwis Kuzniecowa. Mimo słabego pierwszego podania, jedynie 48% skuteczności, łodzianin ani razu nie musiał bronić się przed utratą swojego serwisu. i po blisko pół godzinie gry mógł się cieszyć z wygranej w pierwszym secie.Druga partia już nie była tak udana dla reprezentanta Polski jak pierwsza. Janowicz dał się przełamać reprezentantowi Rosji i przegrał drugą partię meczu pierwszej rundy 3:6.

Przebieg wydarzeń w pierwszej partii nie podłamał najlepszego polskiego tenisisty. Co prawda na początku decydującej partii Janowicz musiał się bronić przed utratą serwisu, ale kilka chwil później wyszedł na prowadzenie 4:1. Prowadząc 5:2 Janowicz miał pierwszą szansę na zakończenie meczu, ale Rosjanin zdołał obronić piłkę meczową. Jednak już w kolejnym gemie, wykorzystując w sumie czwartą piłkę meczową, po blisko 120 minutach rywalizacji Jerzy Janowicz mógł się cieszyć z awansu do drugiej rundy rywalizacji na kortach trawiastych w Stuttgarcie.

Rywalem Polaka w meczu o 1/4 finału Mercedes Cup będzie rozstawiony z numerem drugim Bułgar Grigor Dimitrow. Obaj tenisiści ostatni raz rywalizowali w lutym w Sofii. Zwyciężył wówczas Bułgar w trzech setach – 4:6, 6:3, 7:5.

Stuttgarcie będzie rozstawiony z numerem drugim Grigor Dimitrow. Obaj tenisiści spotkali się ze sobą po raz ostatni podczas lutowego turnieju w Sofii. Wówczas Bułgar pokonał Polaka 4:6, 6:3, 7:5.